Objevení starověké kartografie

V srdci irského hrabství Meath se nachází záhadná neolitická lokalita Knowth. Tato archeologická pokladnice již dříve upoutala pozornost badatelů po celém světě díky svým záhadným hrobkám a kamenným kruhům. Nejpozoruhodnější objev však přišel v podobě 5000 let staré skalní rytiny, která zobrazovala něco ohromujícího – mapu Měsíce.

Odhalení starobylé měsíční kartografie bylo připsáno Dr. Philipu Stookovi, uznávanému odborníkovi na planetární kartografii z University of Western Ontario v Kanadě. Dr. Stooke strávil většinu své kariéry vytvářením map vzdálených planetek na základě pozorování kosmických sond, ale právě jeho vášeň pro výzkum Měsíce ho přivedla k nálezu tohoto úžasného artefaktu.

Záhadná anomálie

Doktora Stooka a vědeckou komunitu mátla absence zaznamenaných měsíčních map starších přibližně 500 let. Proto se Dr. Stook vydal na rozsáhlou výzkumnou cestu a ponořil se do starých rukopisů, historických knih a záznamů o vykopávkách neolitických lokalit na Britských ostrovech. Během pátrání narazil na lunární mapu z Knowthu, ukrytou na skále v jednom z irských prehistorických hrobů.

Když doktor Stooke uviděl značky na skále, byl ohromen jejich přesností. Po překrytí obrázkem Měsíce v úplňku se dokonale shodovaly s rysy Měsíce od Mare Humorum po Mare Crisium. Starověká mapa jednoznačně znázorňovala Měsíc, a byla tak nejstarší známou měsíční mapou na světě, která desetkrát předstihla mapu Leonarda da Vinciho.

Čtěte také

Vědce zmátlo vyobrazení dvou sluncí na rytině

Čtěte také

Vědce zmátla pravěká rytina se dvěma Slunci na obloze. Nyní záhadu rozluštili

Znalosti starověkých astronomů

Průchozí hrobka v Knowthu, kde byla mapa nalezena, je dokladem pokročilých znalostí jejích stavitelů. Neolitičtí obyvatelé Knowthu zdaleka nebyli primitivní, ale měli hluboké znalosti o pohybu Slunce, Měsíce a hvězd. Zatímco o mnoha kamenných kruzích a starověkých hrobkách je známo, že jsou zarovnány podle Slunce, měsíčním zarovnáním byla věnována menší pozornost. Nicméně Měsíc může vyjít nebo zapadnout na jakémkoli místě na obzoru, kde se nachází Slunce, a proto byl pro starověké astronomy významným nebeským tělesem.

Čtěte také

Mapa ze 16. století zobrazuje Antarktidu bez ledu?

Čtěte také

Piri Reis: Středověká mapa zachycuje Antarktidu před 4000 lety, což není možné

Objev 5000 let staré měsíční mapy v Knowthu nejenže předchází všechny ostatní lunární mapy, ale také odhaluje vyspělost našich neolitických předků. Mapa je svědectvím o neutuchajícím lidském duchu zvědavosti a objevování.

Zdroje: irishtimes.comhistoryfiles.co.ukancientpages.com