Objevení starověké kartografie

V srdci irského hrabství Meath se nachází záhadná neolitická lokalita Knowth. Tato archeologická pokladnice již dříve upoutala pozornost badatelů po celém světě díky svým záhadným hrobkám a kamenným kruhům. Nejpozoruhodnější objev však přišel v podobě 5000 let staré skalní rytiny, která zobrazovala něco ohromujícího – mapu Měsíce.

Zdroj: Youtube

Odhalení starobylé měsíční kartografie bylo připsáno Dr. Philipu Stookovi, uznávanému odborníkovi na planetární kartografii z University of Western Ontario v Kanadě. Dr. Stooke strávil většinu své kariéry vytvářením map vzdálených planetek na základě pozorování kosmických sond, ale právě jeho vášeň pro výzkum Měsíce ho přivedla k nálezu tohoto úžasného artefaktu.

Záhadná anomálie

Doktora Stooka a vědeckou komunitu mátla absence zaznamenaných měsíčních map starších přibližně 500 let. Proto se Dr. Stook vydal na rozsáhlou výzkumnou cestu a ponořil se do starých rukopisů, historických knih a záznamů o vykopávkách neolitických lokalit na Britských ostrovech. Během pátrání narazil na lunární mapu z Knowthu, ukrytou na skále v jednom z irských prehistorických hrobů.

Když doktor Stooke uviděl značky na skále, byl ohromen jejich přesností. Po překrytí obrázkem Měsíce v úplňku se dokonale shodovaly s rysy Měsíce od Mare Humorum po Mare Crisium. Starověká mapa jednoznačně znázorňovala Měsíc, a byla tak nejstarší známou měsíční mapou na světě, která desetkrát předstihla mapu Leonarda da Vinciho.

Znalosti starověkých astronomů

Průchozí hrobka v Knowthu, kde byla mapa nalezena, je dokladem pokročilých znalostí jejích stavitelů. Neolitičtí obyvatelé Knowthu zdaleka nebyli primitivní, ale měli hluboké znalosti o pohybu Slunce, Měsíce a hvězd. Zatímco o mnoha kamenných kruzích a starověkých hrobkách je známo, že jsou zarovnány podle Slunce, měsíčním zarovnáním byla věnována menší pozornost. Nicméně Měsíc může vyjít nebo zapadnout na jakémkoli místě na obzoru, kde se nachází Slunce, a proto byl pro starověké astronomy významným nebeským tělesem.

Objev 5000 let staré měsíční mapy v Knowthu nejenže předchází všechny ostatní lunární mapy, ale také odhaluje vyspělost našich neolitických předků. Mapa je svědectvím o neutuchajícím lidském duchu zvědavosti a objevování.

Zdroje: irishtimes.com, historyfiles.co.uk, ancientpages.com