Dávný původ menhiru

„Kamenný slouha“ byl pravděpodobně postaven mezi pátým a čtvrtým tisíciletím před naším letopočtem, a předcházel tak dokonce i Keltům, což z něj činí jeden z nejstarších historických artefaktů v Praze. Pozoruhodný kámen byl svědkem přílivu a odlivu civilizací a po tisíce let tiše označoval čas.

Zdroj: Youtube

Časoměřič dávných věků

Menhir v Chabrech není pouze obyčejný kámen, je to svědectví o vynalézavosti dávných národů. Nachází se na strategickém místě v Ládevské ulici a zdá se, že ho první osadníci Prahy využívali k astronomickým účelům. O zimním slunovratu, 21. prosince, když Slunce vychází nad Ládvím, dopadají jeho paprsky přesně na rozžhavený povrch menhiru, což naznačuje jeho využití při měření času a slunečních období.

Strážce historie

Neoficiální strážkyní starobylé památky se stala místní obyvatelka Věra Škřivánková. Menhir, částečně zabudovaný do plotu domu paní Škřivánkové, je součástí jejího života již desítky let. K oddanosti patří i péče o jeho dvojče, které bylo objeveno při stavebních pracích a nyní stojí na zahradě.

Druhý menhir, náhodně objevený při telekomunikačních pracích, sdílí zahradu se svým starobylým protějškem. Nyní je národní památkou a dodává místu další vrstvu tajemství – spekuluje se o tom, že je součástí dolmenu.

Kulturní význam a léčivé síly

Kromě historického významu se chaberský menhir vetkl do kulturní struktury Dolních Chaber. Objevuje se v médiích, a dokonce i v politických kampaních. Ještě zajímavější je, že se věří, že má léčivé schopnosti, zejména pomáhá ženám, které se potýkají s problémy s plodností. Velkou víru v jeho sílu potvrzuje i paní Škřivánková, která je denně svědkem asi třiceti návštěvníků, z nichž každý se snaží nasát jeho energii.

Pozvánka k návštěvě starověkého světa

Pro ty, kteří jsou zvědaví na mystickou sílu chaberského menhiru nebo se prostě jen kochají jeho historickou aurou, je návštěva Dolních Chaber nutností. Ať už vám menhir svá tajemství odhalí, nebo ne, slibuje nezapomenutelný zážitek a propojení se světem, který existoval před více než šesti tisíci lety.

V rušném moderním městě stojí menhir jako tichá připomínka naší dávné minulosti a vybízí k zastavení a zamyšlení nad tajemstvími a zázraky, které po sobě zanechala historie.

Zdroje: kudyznudy.cz, cesky.radio.cz, praha8.cz