Výlet do divoké Aljašky může někomu připadat jako výprava na hranici světa. Nejenže jde o místo plné nádherných krajin a divoké přírody, ale je to také místo, kde se nachází jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů na Zemi - Mendenhallovy ledové jeskyně.

Zdroj: Youtube

Mendenhallův ledovec: Klenot Aljašky

Mendenhallův ledovec nacházející se nedaleko města Juneau je součástí rozsáhlého ledovcového pole, které se táhne na ploše 1 500 km2. Toto pole je tvořeno 38 jednotlivými ledovci různých velikostí, přičemž Mendenhallův dosahuje délky 13 mil. Na první pohled se zdá být podobný ostatním, ale jeho skutečným pokladem jsou ledové jeskyně, které se ukrývají uvnitř.

Představte si, že se procházíte nádhernými ledovými koridory, ve kterých stěny září v téměř nadpozemských modrých tónech. Ledové jeskyně Mendenhall poskytují opravdu nevšední zážitek, na který budete celý život vzpomínat.

Proč jsou ledové jeskyně tak zářivé

Vznik ledových jeskyní je fascinující proces. Tekoucí voda proniká do ledovce skrz otvory, které se nacházejí na povrchu nebo na straně ledovce. Poté, co voda putuje ledovcem, rozpouští v něm průchody a vytváří rozmanité chodby a labyrinty. Ledové jeskyně se mohou lišit svou délkou, velikostí a dokonce i tvarem. Průběžné tání a pohyb vody může způsobit rozšiřování a prodlužování chodeb nebo dokonce vznik nových cest. Nicméně při změně podmínek se mohou také ledové jeskyně stát dočasně nedostupnými.

Co dělá tyto jeskyně unikátní? Je to jejich barva, která je neuvěřitelně modrá. Tato zářivá modrá barva vzniká vytlačováním vzduchu z ledu a sněhu při jeho mrznutí. Vypadá to, jako byste byli uprostřed obrovského, svítícího akvária.

Cesta do modrého srdce ledovce

Navštívit Mendenhallovu ledovou jeskyni není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Město Juneau se nachází pouhých 10 mil od ledovcové oblasti, a tak je možné si užít toto unikátní místo po celý rok. K ledovci se můžete vydat po jezeře v zapůjčeném kajaku. Cesta je to o něco náročnější, ale můžete se kochat neuvěřitelným pohledem na okolní krajinu. Nebo můžete využít značenou stezku, která vede přímo k ledovci.

Cesta k ledovci je jen začátek. Jakmile dorazíte, příchází čas na průzkum jeskyní, a to nejlépe s průvodcem, který vám ukáže ty nejbezpečnější cesty a nejzajímavější místa. Připravte se na pocit, jako byste byli v jiném světě, kde je vše modré a průhledné, a kde cítíte sílu a krásu přírody v každém kroku.

Ať už jste zkušený dobrodruh nebo jen milovník přírody, který hledá jedinečný zážitek, Mendenhallovy ledové jeskyně vám nabídnou cestu, kterou nikdy nezapomenete. Je to místo, které si můžete vychutnat všemi smysly.

Zdroje: alaska.org, traveljuneau.com, atlasobscura.com