Nečekaný nález při domácích stavebních pracích

Oddbjorn Holm Heilldan, otec rodiny a majitel domu, začal ten den jako kdykoliv jindy. Spustil bagr a začal kopat do země, aby udělal místo pro budoucí přístavbu. Zatímco půda ustupovala pod hřídelí bagru, narazil na něco neobvyklého – obdélníkové kamenné desky.

Archeologická expedice na vlastním dvoře

Překvapený tímto nálezem kontaktoval místní archeologickou společnost, aby pomohla odhalit potenciální historický význam těchto desek. Co začalo jako drobný stavební projekt, se rychle vyvinulo v archeologickou expedici přímo na jejich dvorku.

Pod kameny se skrývá vikingský poklad

Místní odborníci se chopili příležitosti a začali s detailním zkoumáním místa. Brzy se ukázalo, že kamenné desky jsou ve skutečnosti náhrobní kameny. Ale to byl teprve začátek. Pod těmito kameny našli mnoho artefaktů včetně mečů, kopí, korálků z plátkového zlata, opasků, koních uzd a šperků.

Kdo byl majitelem těchto artefaktů?

Neméně fascinující byl fakt, že v hrobce nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Odborníci usoudili, že popel zde pohřbený patřil zpopelněnému vikingskému válečníkovi. Tento způsob pohřbu byl obvyklý u Vikingů, obzvláště u těch nejvyšších společenských vrstev, což naznačuje, že majitelem artefaktů byl zkušený a vysoce postavený válečník.

Přestože všechny nálezy představují neocenitelný odkaz na vikingskou kulturu, jeden artefakt vzbudil zvláštní pozornost archeologů – zrezivělý vikingský meč. Jak uvedl místní archeolog Joachim Winterball, "Je velmi vzácné najít vikingský meč." Tento nález ukázal, že majitel hrobky byl zkušený válečník ovládající boj s mečem i kopím.

Čtěte také

Vikingský středověký válečník

Čtěte také

Vědci objevili vikingský masový hrob: Záhadná kostra válečníka vyvolala hádku

Historie leží pod našima nohama

Tento fascinující nález nejen poskytl Heillandovým vzrušující příběh k vyprávění, ale také přispěl k našemu pohledu na vikingskou historii a kulturu. Vikingové, kteří ovládali skandinávské země mezi 9. a 11. stoletím, měli obrovský vliv na evropské dějiny. Jejich touha po dobytí a objevování nových území je přivedla až do Severní Ameriky, a jejich řemeslné dovednosti a výrobní techniky jsou obdivovány dodnes.

Čtěte také

Vikingský čarodějka

Čtěte také

Vědci rozluštili nápis na 1200 let starém vikingském kameni. Poselství varuje!

Objev v Setesdalu nám připomíná, jak blízko je historie. Leží často přímo pod našima nohama, čeká na odhalení, a dokáže nám připomenout odkaz našich předků. Ať už se jedná o přístavbu nebo jen o hraní na dvorku, nikdy nevíme, kdy narazíme na něco, co nás spojí s naší dávnou minulostí. Pro rodinu Heillandových to byla cesta zpět do doby Vikingů.

Zdroje: newsdirectory3.comarkeonews.netsciencenorway.no