Nečekaný nález při domácích stavebních pracích

Oddbjorn Holm Heilldan, otec rodiny a majitel domu, začal ten den jako kdykoliv jindy. Spustil bagr a začal kopat do země, aby udělal místo pro budoucí přístavbu. Zatímco půda ustupovala pod hřídelí bagru, narazil na něco neobvyklého – obdélníkové kamenné desky.

Zdroj: Youtube

Archeologická expedice na vlastním dvoře

Překvapený tímto nálezem kontaktoval místní archeologickou společnost, aby pomohla odhalit potenciální historický význam těchto desek. Co začalo jako drobný stavební projekt, se rychle vyvinulo v archeologickou expedici přímo na jejich dvorku.

Pod kameny se skrývá vikingský poklad

Místní odborníci se chopili příležitosti a začali s detailním zkoumáním místa. Brzy se ukázalo, že kamenné desky jsou ve skutečnosti náhrobní kameny. Ale to byl teprve začátek. Pod těmito kameny našli mnoho artefaktů včetně mečů, kopí, korálků z plátkového zlata, opasků, koních uzd a šperků.

Kdo byl majitelem těchto artefaktů?

Neméně fascinující byl fakt, že v hrobce nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Odborníci usoudili, že popel zde pohřbený patřil zpopelněnému vikingskému válečníkovi. Tento způsob pohřbu byl obvyklý u Vikingů, obzvláště u těch nejvyšších společenských vrstev, což naznačuje, že majitelem artefaktů byl zkušený a vysoce postavený válečník.

Přestože všechny nálezy představují neocenitelný odkaz na vikingskou kulturu, jeden artefakt vzbudil zvláštní pozornost archeologů – zrezivělý vikingský meč. Jak uvedl místní archeolog Joachim Winterball, "Je velmi vzácné najít vikingský meč." Tento nález ukázal, že majitel hrobky byl zkušený válečník ovládající boj s mečem i kopím.

Historie leží pod našima nohama

Tento fascinující nález nejen poskytl Heillandovým vzrušující příběh k vyprávění, ale také přispěl k našemu pohledu na vikingskou historii a kulturu. Vikingové, kteří ovládali skandinávské země mezi 9. a 11. stoletím, měli obrovský vliv na evropské dějiny. Jejich touha po dobytí a objevování nových území je přivedla až do Severní Ameriky, a jejich řemeslné dovednosti a výrobní techniky jsou obdivovány dodnes.

Objev v Setesdalu nám připomíná, jak blízko je historie. Leží často přímo pod našima nohama, čeká na odhalení, a dokáže nám připomenout odkaz našich předků. Ať už se jedná o přístavbu nebo jen o hraní na dvorku, nikdy nevíme, kdy narazíme na něco, co nás spojí s naší dávnou minulostí. Pro rodinu Heillandových to byla cesta zpět do doby Vikingů.

Zdroje: newsdirectory3.com, arkeonews.net, sciencenorway.no