Unikátní filtrační systém vody

Archeologové z University of Cincinnati objevili něco překvapivého během svých průzkumů v Tikalu. Narazili na pozůstatky složitého filtračního systému vody, který je předzvěstí moderní technologie, ale byl vybudován už před více než 2 000 lety. Aniž by Mayové věděli o mikrobech nebo chemických sloučeninách, stvořili filtrační systém, který využíval přírodní minerály k odstranění nečistot.

Zdroj: Youtube

Křemen a zeolit místo filtru

Vodu čistil křemen a zeolit – dva přírodní materiály, které Mayové museli transportovat z místa vzdáleného skoro 30 kilometrů. Tyto minerály vytvářely jakýsi molekulární filtr, který zachytával škodlivé mikroby, těžké kovy a jiné znečišťující látky. A to vše v době, kdy bylo Řecko ještě na začátku své filosofické a matematické cesty.

Mayové a jejich neuvěřitelné technické schopnosti

Tento nález vyvolává otázky o technických schopnostech a znalostech starověkých Mayů. Je jasné, že Mayové si uvědomovali důležitost čisté vody a byli ochotni vyvinout obrovské úsilí, aby si ji zajistili. Tento filtrační systém nejenže poskytoval čistou vodu obyvatelům Tikalu, ale byl také klíčem k jejich dlouhodobému přežití ve městě postaveném na porézním vápenci, kde byl přístup k vodě během sezónních such omezen.

Technologické inovace a překvapení

Tikal, kdysi domov pro 60 000 lidí, je dnes svědkem mayské kultury ve formě tisíce staveb včetně monumentálních pyramid. Mnoho z nich bylo po staletí ukryto pod džunglí, dokud nebyly objeveny a prozkoumány. Na základě archeologických nálezů jsme dnes schopni pochopit některé aspekty života a technologie starověkých Mayů.

Jedním z nejzajímavějších aspektů tohoto objevu je skutečnost, že technologie filtrace vody byla zcela unikátní pro mayskou civilizaci. Zatímco jiné starověké civilizace, jako například Egypťané a Řekové, měly své vlastní systémy pro čištění a distribuci vody, použití křemene a zeolitu jako filtru je něco, co archeologové a historici doposud neviděli.

Tikalský filtrační systém odhaluje genialitu minulosti

Překvapivý objev nám přináší nový pohled na mayskou civilizaci a její technologické schopnosti. V době, kdy se mnoho dalších civilizací ještě potýkalo s úpravou vody, byli Mayové schopni navrhnout a postavit funkční systém, který byl svým způsobem předchůdcem moderních systémů, které dnes používáme k čištění naší vody.

Objev v Tikalu ukazuje, jak někdy historie může být stejně fascinující a nečekaná jako nejlepší dobrodružné romány. Stále objevujeme nové vrstvy starověké historie, které nám odhalují tajemství našich předků a jejich úžasných schopností. A v případě Mayů v Tikalu nám tajemství ukazují, že tato civilizace byla svým způsobem světlem ve světě, který se teprve začínal probouzet k potenciálu lidského vynálezu.

Zdroje: savethewater.org, sciencealert.com, ancient-origins.net