„Někteří moji přátelé nemají rádi býčí zápasy. Nikdy je ale neviděli. Je to srovnatelné s písní, která vás zaujme, nebo obrazem – nedokážete popsat, proč se vám líbí, ale cítíte, že někde hluboko uvnitř vás dostane," svěřil reportérovi Reuters.

Vlády zemí provozující tyto slavnosti byly od roku 2000 několikrát donuceny zápasy zakázat Zdroj: Shutterstock

Javierovi je pouhých pětadvacet let, ale s býky bojuje už od svých patnácti. Ještě předtím se svým bratrem Borjou, též matadorem, nosili do školy červenou kápi a chlubili se svými piruetami a matadorskými fintami. V aréně Real Maestranza ve španělské Seville soutěží Javier již sedmým rokem. A pokaždé, když poklekne do písku a čeká až býk proběhne branou, cítí stejný strach, jako poprvé. „Ptal jsem se matadora, který v aréně strávil přes padesát let. Řekl mi, že i po půl století zápasení má stejné obavy."

Býk klesá k zemi. Tento zápas je u konce a další může začít... Zdroj: Shutterstock

Když šestisetkilový býk začíná kroužit kolem Javierovy červené kápě, dav ho povzbuzuje výkřiky: Olé Olé! Matador se ve svém ,obleku světel' vyšívaném zlatou a bílou nití, znovu a znovu vyhýbá býčím rohům. Celá aréna je pohlcena jejich bojem. Býk taktak prosviští kolem Javierova krku. Matador vyskočí zuřícímu zvířeti na záda a jedním rychlým pohybem pozvedá svůj tenký dlouhý meč. Obratně jím zamíří mezi lopatky a propíchne protivníkovi srdce. Býk klesá k zemi. Tento zápas je u konce a další může začít...

Historie Corridy se ve Španělsku začala psát už v 1. století našeho letopočtu za vlády římského císaře Claudia. V 6. století byly ale zvířecí zápasy zakázané křesťanskou církví. Znovu na výsluní se objevily v 18. století a získaly velkou popularitu v ostatních zemích jako je Portugalsko, Francie nebo Latinská Amerika.

Čtěte také

Opuštěný hrad v Belgii

Čtěte také

Opuštěná místa ve světě: Hrůza i panenská krása...

Většina moderní společnosti ale býčí zápasy považuje za nehumánní a vlády zemí provozující tyto slavnosti byly od roku 2000 několikrát donuceny zápasy zakázat nebo, s odkazem na historii, znovu obnovit. Matador Javier Jiménez ale i svým vystoupením přispívá k zachování kulturního dědictví, o které krajiny provozující býčí zápasy usilují.