Kmeny Masajů bychom našli hlavně v severní Tanzanii a střední či jihovýchodní Keni, kde je také jejich původní domov. Masajský způsob života není ani zcela usedlý, ale také ne tak docela kočovný. Staví si tedy primitivní příbytky i celé vesnice, ale vždy počítají s tím, že takové místo zase poměrně brzy opustí. Nemělo by tedy smysl budovat pevné domy v té podobě, jak je známe my. Chatrče či snad chýše vytvořené z materiálu, který Masajové naleznou v nejbližším okolí nově vyhlédnutého místa k usídlení, úplně postačují.

Ryze ženská záležitost

Hlavním zdrojem obživy Masajů je chov dobytka, kvůli kterému se také často přemisťují. Je třeba najít nové teritorium, které všem poskytne dostatek obživy. Jakmile se “přestěhují”, přichází na řadu stavba nových příbytků. Kdo by ale čekal, že se do této práce snad zapojí také muži, velmi by se mýlil. Toto je u Masajů záležitost čistě ženská. Nakonec – vždyť domy jsou poté hlavně jejich majetkem. Muži se po celou dobu starají o dobytek a řeší problémy společenstva.

Malý, ale funkční dům

Jak taková dokonale funkční masajská vesnice vypadá? Jde v základu o kruhovou základnu, po jejímž okraji rychle vyrostou chatrče pro jednotlivé rodiny. V centru vesnice tak vznikne společný dvorek, kde se odehrává celý život společenstva. Každý z jednoduchých domů o rozměrech maximálně tři krát pět metrů je uvnitř rozdělen na několik funkčních zón od kuchyně až po ložnici pro dospělé. Děti spávají v jakémsi přístěnku, v oddělené místnosti nedaleko vchodu do hlavního obytného prostoru.

Na plot se nesmí zapomenout

Postavit takový dům je přitom pro zručnou Masajku otázkou několika dnů, pokud právě nespěchá. Jde totiž o kruhovou nebo oválnou konstrukci z klacků a větví, posbíraných v okolí. Propletené do sebe vytvoří celkem pevnou nosnou konstrukci, kterou následně ženy pokryjí směsí zvířecích výkalů, hlíny a vody. Jakmile směs vyschne, je dům hotov. Stačí najít vhodnou trávu na střešní krytinu a může se bydlet. K domu ale patří také nezbytný plot většinou z trnitých větví, který nemá jeho obyvatele či majetek chránit před nenechavými sousedy, ale před nepříjemnou vtíravou či dokonce nebezpečnou zvěří.

Zdroj: Youtube

Hlavní nejsou lidé, ale dobytek

Střed vesnice, „dvorek“ je nejen centrem všeho dění, ale poskytuje také ochranu dobytku, hlavnímu a největšímu majetku kmene. O něj jde především a lidé jsou tady od toho, aby o něj pečovali a chránili jej. Vždyť jde také o jednu z mála možností obživy v tamní krajině.
Masajské vesnice jsou dodnes dokonalým obrazem a učebnicí funkční lidové architektury, která má jediný účel: zajistit fungování velmi specifické skupiny lidí. Vše, co se ve vesnici děje i to, jak sama vypadá, je podřízeno masajskému způsobu života. Bez příkras, bez zbytečností a bez velkých změn v průběhu let. I tak je možné žít a ctít tradice předků, kteří dobře věděli, jak přežít i tam, kde je to zdánlivě nemožné.

Zdroje: tanzania-experience, senseatlas, cleanwaterkeny