Podle místních byla chalupa Marie Poledňákové dobře střeženým tajemstvím. Režisérka sice na chalupu často jezdila za odpočinkem a relaxací, ale raději se držela v ústraní. Jeden z jejích sousedů vzpomínal: "Pozdravila, ale to bylo všechno." Bylo zřejmé, že vyhledávala samotu a klid daleko od zvědavých očí svých obdivovatelů. Dokonce vyjádřila své obavy, když se v obci navrhoval tenisový kurt, protože měla strach, že by mohl do klidné vesnice, kterou zbožňovala, přilákat příliš mnoho lidí.

Zdroj: Youtube

Událost, která změnila život

V roce 2016 zasáhla milovanou režisérku tragédie. Marii Poledňákovou postihla zničující mozková příhoda, po které byla hospitalizována ve střešovické nemocnici. V osudný den měla v plánu jít se sousedkou na houby, ale místo toho ji sousedka našla v bezvědomí v chalupě. Nešťastný zvrat událostí znamenal zlom v jejím životě a znemožnil jí návrat na vytouženou Vysočinu. Byla upoutána na invalidní vozík a čekala ji nejistá budoucnost.

Těžké rozhodnutí

Jak se její zdravotní stav zhoršoval, nastoupil syn Marie Poledňákové Petr, aby zkontroloval stav chalupy. Rodina stála před těžkým rozhodnutím. Ukázalo se, že údržba rozsáhlé nemovitosti je finančně zatěžuje, a s těžkým srdcem se rozhodli chalupu prodat, a to za 3,5 milionu korun.

Život režisérky

Život Marie Poledňákové se neomezoval jen na její chalupu na samotě na Vysočině. Narodila se 7. září 1941 ve Strakonicích a stala se uznávanou scenáristkou, režisérkou a mediální podnikatelkou. Otcova profese univerzitního profesora jí vštípila lásku k učení. Po střední škole se vydala do Prahy studovat na Akademii múzických umění, kde v roce 1970 získala magisterský titul.

Než se proslavila ve filmovém průmyslu, pracovala Poledňáková v mládí jako dělnice v továrně. Základ její úspěšné kariéry však položilo až působení ve Filmovém studiu Barrandov v letech 1983-1989. Na počátku 90. let učinila strategický krok, když prodala své akcie investiční bance, která později financovala vysílání TV Prima.

Během své kariéry byla Marie Poledňáková autorkou mnoha filmů, které zanechaly nesmazatelnou stopu ve světě kinematografie. Její rodinné komedie, jako například "S tebou mě baví svět", "Jak vytrhnout velrybě stoličku" nebo "Jak dostat tatínka do polepšovny", si zamilovali diváci mnoha generací. Trvalý vliv na českou kinematografii má však i její moderní tvorba, například "Jak se krotí krokodýli", "Líbáš jako Bůh" a "Líbáš jako ďábel".

Život Marie Poledňákové byl pozoruhodnou cestou od skromných začátků až k ikoně světového filmu. Její chalupa na Vysočině, pečlivě skryta před světem, sloužila režisérce jako místo útěchy a rozjímání, útočiště, kde si mohla odpočinout od svého rušného života. Přestože milovaná chata Marie Poledňákové má už jiného majitele, její jméno bude s obcí na Vysočině navždy spojeno.

Zdroje: blesk.cz, tyden.cz, csfd.cz