Příčiny dramatických změn

Můžeme se ptát, jak se může mapa světa během několika generací tak dramaticky změnit. Odpověď spočívá ve vztahu mezi pevninami a oceány. Tání polárních ledovců přispívá ke zvyšování hladiny moří, což následně ohrožuje nízko položené pobřežní oblasti a ostrovy. Některé prognózy jdou dokonce tak daleko, že by mohlo dojít k zatopení značných částí kontinentů, jako je Asie a Afrika, které by tak zmizely pod vodou.

Zdroj: Youtube

Asie v ohrožení

Zpráva britského meteorologického úřadu objasňuje některé hrozivé scénáře týkající se zejména Asie. Vzhledem k vysoké hustotě osídlení a stávajícímu nedostatku zdrojů čelí asijské země zvýšenému riziku ničivých dopadů. Předpokládané změny naznačují nárůst rizika povodní až o 70 % ve všech asijských zemích, přičemž jen v jižní Asii se riziko říčních záplav zvýší o 78 %.

Neobyvatelné oblasti Afriky

V Africe může být situace stejně chmurná. Nedostatek vody a potravin umocněný nevyzpytatelným počasím by mohl vést k tomu, že se rozsáhlé oblasti stanou neobyvatelnými. To by mohlo vyústit v migrační krizi nebývalých rozměrů, kdy by celé komunity prchaly z oblastí, které by byly v podstatě vymazány z mapy.

Mark Simmonds z britského ministerstva zahraničí a Commonwealthu tvrdí, že zmíněné změny mají globální dopady. Například zánik nebo podstatné zmenšení orné půdy v jižní a jihovýchodní Asii by se odrazilo v celosvětovém řetězci dodávek potravin a ovlivnilo by ceny a dostupnost na celém světě.

Vznik "klimatických států"

Mizející pevniny navíc představují hluboké geopolitické výzvy. Otázky suverenity a územních práv by se mohly stát nepřehlednými, protože fyzické hranice by byly překresleny přírodními silami. Zánik současných států by mohl vést ke vzniku nových entit, můžeme jim říkat "klimatické státy", které by za svou existenci vděčily nutnosti klimatické krize.

Výhled do roku 2100

Země se nachází v klíčovém okamžiku, kdy kolektivní rozhodnutí jejích obyvatel ovlivní podobu zeměkoule na celá staletí dopředu. Pokud budou lidé pokračovat v cestě nečinnosti, mapa roku 2100 by se mohla výrazně lišit od té, kterou známe dnes, a mohla by zahrnovat zatopená města a vymazané pobřeží.

Zdroje: earthlymission.com, eco-business.com, livescience.com