Hrozba klimatických změn

Vyhlídka, která nás donedávna strašila pouze z filmů, se čím dál víc blíží realitě. Podle vědců se právě vlivem globálního oteplování může ztratit několik států z povrchu zemského.

Důvodem je skutečné nebezpečí, které s sebou globální oteplování přináší. Představuje bezprecedentní výzvu pro všechna společenství světa. Právě těm hrozí, že některá z nich navždy přijdou o svou zemi.

To však není jediná ztráta. Pokud by kontinenty přišly o část svého území, tj. o některé své státy, mnoho lidí by přišlo také o svou identitu a kulturní bohatství. To, co lidi jednotlivých zemí charakterizovalo, by se tak navždy vymazalo z našeho povrchu.

"Je to největší tragédie, jaké může lid, země, národ čelit," uvedl Mohamed Nasheed, bývalý prezident Malediv. Právě Maledivy jsou jednou ze zemí, kterým toto nebezpečí hrozí.

Rostoucí hladina moří

Hladina oceánů a moří se neustále zvyšuje. Tento problém zkoumají odborníci již od roku 1900. Za více než 130 let se tedy hladiny moří zvýšily o zhruba 25 cm. Tím však problém nekončí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Hladiny moří rostou i nadále a tempo růstu se zrychluje. Nejvíce ohrožené jsou tropické oblasti. "To může představovat zásadní hrozbu pro všechny státy, které se nacházejí uprostřed moře," uvedli odborníci OSN na klima.

Vědci varují, že pokud bude globální oteplování pokračovat stále stejným tempem, mohla by voda v Tichém a Indickém oceánu stoupnout až o jeden metr. Tím by jistě ohrozila všechny ostrovy, které se zde nacházejí.

Ačkoliv je tato kvóta stále nižší než nejvyšší bod nejmenších nebo nejplošších ostrovů, riziko hrozí stejné. Důvodem je především fakt, že stoupající hladinu moří obvykle doprovázejí narůstající výskyt bouří a s nimi spojené přílivové vlny.

Dříve než dojde k zatopení některých atolů, se stanou neobyvatelnými. Důvodem bude znečištění vody a půdy velkým množstvím soli.

Související články

Riziko neobyvatelnosti a následného zmizení z povrchu zemského hrozí převážně státům s rozvinutým cestovním ruchem, zmizí turistické ráje jako jsou jako Maledivy, Tuvalu, Marshallovy ostrovy, Nauru a Kiribati. Pokud se prognózy vědců skutečně potvrdí a lidstvo nezasáhne a nezmírní dopad klimatických změn, může rok 2100 být pro těchto 5 států fatálním koncem.

Tím se až na 600 tisíc klimatických uprchlíků doslova přes noc ocitne bez státní příslušnosti. Bylo by to poprvé, kdy by k podobné katastrofě došlo.

www.livescience.com, www.quora.com, earthlymission.com