Sociální média a síla veřejného mínění

Socha dosahující výšky 120 metrů byla postavena na zemědělské půdě a měla představovat uctění památky bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga. Nicméně po několika dnech existence byla náhle demontována, a to poté, co se fotografie sochy šířily po sociálních sítích a vyvolaly vlnu kritiky.

Lidé namítali, že peníze vynaložené na tento projekt, čítající podle údajů 455 000 dolarů, by mohly být lépe investovány například do zlepšení vzdělávání či infrastruktury. Někteří uživatelé s nadsázkou poznamenali, že socha vypadá, jako by Mao seděl na záchodě. Diskuse kolem této události přinesla několik zajímavých aspektů čínské společnosti.

Čtěte také

Vodopády Detian, tyto vodopády jsou přes 200 metrů široké

Čtěte také

Čína: Jedna z prvních civilizací v historii lidstva

Sociální média v Číně

Zaprvé, tato událost zdůrazňuje sílu sociálních médií v Číně. Internet a sociální platformy se staly klíčovým prostředkem vyjádření názorů a sdílení informací. Snadná dostupnost k fotografiím a videím umožnila lidem rychle se seznámit s novou sochou a okamžitě se vyjádřit k jejímu významu a symbolice.

Zadruhé, demontáž sochy ukazuje, že i přes snahu o udržení přízně některých historických postav, politická moc může být náchylná k tlaku veřejného mínění. Je zřejmé, že socha Mao Ce-tunga evokovala různorodé reakce - od obdivu po ironii. Rozhodnutí úřadů demontovat sochu tak může být vnímáno jako pokus reagovat na nesourodý názorový mix včetně negativní kritiky.

Mao a prezident Si

Mao a jeho způsoby vládnutí jsou stále živé, zejména v kontextu, kdy prezident Si se snaží posílit svou moc v čínském prezidentském úřadu. Sám prezident využívá Maova odkazu jako prostředku k získání podpory, zatímco přiznává, že bývalý vůdce se dopustil "chyb". Nicméně nejde zapomenout na temné aspekty Maova režimu, které zahrnují hladomor a represi, a to i přes jeho snahu o modernizaci země.

Mao Ce-tung byl komplexní postavou – intelektuálem, studentem historie, ale zároveň krutým diktátorem, který nese vinu za smrt několika desítek miliónů lidí. Jeho ambiciózní plány na transformaci Číny v hospodářskou velmoc měly zničující následky. Hladomor, který následoval, zahubil v rozmezí 30 až 40 miliónů lidí, šlo tedy o jeden z největších masových zločinů v dějinách lidstva.

Čtěte také

Čína stále používá tresty smrti

Čtěte také

Čína zavedla autobusy smrti. Fungují jako sanitky, ale popravuje se v nich

Obří zlatá Maova socha vzbudila nejen kontroverze ohledně své estetiky a účelu, ale také oživila debatu o Maově dědictví a jeho míře vlivu v dnešní Číně. Náhlé odstranění sochy tak může být vnímáno jako reakce úřadů na narůstající nespokojenost občanů, kteří mají přístup k informacím a platformám, které byly v minulosti omezené.

Zdroje: bbc.comnews.artnet.comaljazeera.com