Máme tendenci si myslet, že všechna turisticky atraktivní místa na naší planetě už byla dávno objevena a jsou okoukaná. Přesto existují skryté kouty, kde se ještě nepotkáte s davem selfie pořizujících turistů, ale naopak s tajemnými přírodními divy a nezmapovanými krajinami. Jedním z takových skrytých pokladů je Manpupuner, tajemný geologický útvar na území Ruska.

Sedm strážců v srdci Uralu

Manpupuner, známý také jako Sedm obrů, je soubor sedmi monumentálních kamenných sloupů, které se tyčí ve zvláštním harmonickém uspořádání uprostřed západní části pohoří Ural. Unikátní geologický útvar se nachází v Trojično-pečorském okrese republiky Komi a je součástí Pečoro-ilyčské rezervace. Navzdory své neotřelé kráse a atraktivitě zůstává místo relativně neporušeno masovým turistickým ruchem.

Sloupy jsou vysoké 30 až 42 metrů. Kamenné pilíře vystupují z krajiny jako obrovské skalní sochy vytvořené přírodními procesy během milionů let. Jejich původ a přesný proces formování zůstává vědeckou záhadou. Některé teorie naznačují, že pilíře mohly mít krasový původ, což znamená, že byly vytvořeny rozpouštěním horninových vrstev.

Nezapomenutelná cesta

Cesta k Manpupuneru je sama o sobě dobrodružství. Ať už se rozhodnete pro cestu po silnici z republiky Komi, výlet pěšky, nebo na lyžích přes Djatlovský průsmyk ze Sverdlovské oblasti, nebo si dopřejete adrenalinový zážitek spojený s letem vrtulníkem, jisté je, že vás čeká nezapomenutelná cesta. Pro ty, kteří si zvolí pěší výpravu, jsou k dispozici dvě trasy. Jedna prochází přes několik malebných míst, včetně Djatlovského průsmyku, který má svou vlastní nechvalně proslulou historii.

Odvěké legendy vytesané v kameni

Kromě své fascinující přírodní krásy je Manpupuner také opředen mnoha legendami a mýty. Jedna z nich vypráví příběh o obrovi Torevovi a jeho šesti bratrech. Torev chtěl získat srdce dcery náčelníka Mansů Aim, ale ta ho odmítla. Proto se dívku rozhodl za pomoci bratrů unést. Se zlou se však potázali - duchové Mansů všech sedm obrů proměnili v kámen.

Tato mýtická souvislost dodává Manpupuneru atmosféru tajemna, ať už se díváte na skály, které připomínají postavy gigantických mužů, hlavy koní nebo beranů. Zatímco vědecká komunita hledá odpovědi na otázky týkající se geologické historie tohoto místa, místní legendy a mýty oživují tuto krajinu a přidávají jí tajemný nádech.

Zdroj: Youtube

Skrytý drahokam v srdci Ruska

Navzdory své turistické atraktivitě zůstává Manpupuner relativně neznámým místem. Stále skrývá svá tajemství i před zvídavýma očima moderní vědy. To však dodává tomuto úžasnému přírodnímu fenoménu na atraktivitě. Dobrodruzi, kteří hledají cesty mimo vyšlapané turistické stezky a touží poznat skryté krásy naší planety, budou z Manpupuneru určitě nadšení.

Zdroje: thejerker, citykillerz, global-geography