Při procházce hřbitovem narazíte na něco, co byste spíše očekávali v luxusní rezidenční oblasti než na hřbitově. Hrobky nejsou pouhými kamennými strukturami, ale skutečnými domy. Některé z nich mají dokonce dvě nebo i více podlaží, jsou postaveny z dovozového italského mramoru a vybaveny nejmodernějším zařízením. Najdete zde plně funkční kuchyně, koupelny s luxusním vybavením, komfortní ložnice pro příbuzné, zahrady a balkóny.

Čínská obchodní komunita a dědictví Manily

Historie Manilského čínského hřbitova je vystavěna na tradici čínské obchodní komunity Manily, která jej založila již v 19. století. To bylo v době, kdy španělská koloniální vláda nepovolila nekřesťanským Číňanům pohřbívat své zesnulé na katolických hřbitovech. Zmiňovaný unikát tak vznikl jako místo pro pohřbívání čínských buddhistů, konfuciánů, taoistů a dalších nekřesťanských Číňanů.

Hřbitov bez dětí

Jedním ze zajímavých momentů manilského čínského hřbitova je, že zde nejsou pohřbívány děti. Místo toho jsou zpopelněny a jejich popel najde místo posledního odpočinku ve speciální nedaleké budově. Tato jedinečná praxe přidává další vrstvu mystiky do již tak podmanivé tapisérie víry a rituálů vetkaných do historie i současnosti tohoto hřbitova.

Chrám věčnosti

Jedněmi z nejdůležitějších atrakcí tohoto hřbitova jsou Chong Hock Tong, nejstarší stále existující čínský chrám v Manile nebo hrobka bývalého filipínského prezidenta Elpidia Quirina, která je umístěna v luxusní vile.

Zdroj: Youtube

Křehký most mezi životem a smrtí

Kultura a tradice jsou na manilském čínském hřbitově viditelné na každém kroku. V době Qingming, respektive Festivalu čistoty a jasu, rodiny navštěvují hrobky svých zesnulých, přinášejí obětiny a modlí se za klid jejich duší. Věří se, že duše zesnulých mohou komunikovat s živými, a proto je důležité udržovat hrobky čisté a pěkné.

Manilský čínský hřbitov je fascinující místo, kde se luxus a historie potkávají v nevšední kombinaci. Je to místo, kde jsou mrtví pohřbíváni s takovým komfortem, který by mnozí z nás za života nikdy nemohli dopřát. Je to místo, kde se kultura a historie splétají, aby vytvořily jedinečný obraz posmrtného života. Bez ohledu na to, jaký je váš pohled na smrt, tento hřbitov je určitě místem, které stojí za návštěvu.

Zdroje: en.wikipedia, hedvabnastezka, openedition