Exotický strom s nebezpečným tajemstvím

Mancinela obecná (Hippomane mancinella) se vyskytuje v teplých pobřežních oblastech od Floridy přes Karibik až po Střední a Jižní Ameriku a zdobí krajinu svým nepopiratelně příjemným vzhledem. Jeho lesklé listy se třpytí na slunci a plody připomínající malá jablka lákavě visí z větví. Španělští dobyvatelé jeho plody trefně nazvali "malým jablkem smrti", což je varování pro ty, kteří se odváží přiblížit.

Zdroj: Youtube

Sladké pokušení s hořkým koncem

Ačkoli plody mancinely lákají na počáteční příval lahodné sladkosti, následky jejich ochutnání jsou všechno, jen ne příjemné. Ústa pohltí intenzivní, ohnivý pocit, který vede k silnému zánětu a potížím. Tím však hrozivý výčet příznaků nekončí. Na ty, kteří podlehnou vábení tohoto "jablka smrti", čekají silné bolesti, možné vnitřní krvácení, a pokud se neléčí, i tragická smrt.

Toxin skrytý v mléčné míze

Nebezpečí však nekončí u ovoce. Číhá v každé části stromu mancinela. Rod Euphorbia, ke kterému se strom řadí, je známý svou mléčnou mízou. Šťáva však vyniká vysokou toxicitou, kterou lze částečně přičíst sloučenině porbol. Tato míza má takovou sílu, že pouhý déšť se může změnit v mučivou událost. Když se dešťové kapky dotknou stromu a spadnou, mohou nést stopy mízy. Neznalý člověk, který se během deště snaží pod stromem najít úkryt, se může potýkat s bolestivými popáleninami.

Kontakt s listy vede k popáleninám

Nebezpečí se neomezuje pouze na plody a mízu stromu. Blízkost nebo kontakt s jeho listy může mít za následek kožní potíže, od mírného podráždění až po těžké puchýře. Nebezpečí představuje i samotné pálení dřeva tohoto stromu. Kouř, který vzniká, je plný toxinů a může dočasně poškodit zrak.

Jedovatý, ale užitečný

Vzhledem k nesčetným nebezpečím, která tento strom představuje, by bylo logické pochybovat o smyslu jeho existence. Přesto hraje mancinela v ekosystému zásadní roli. Hluboké kořeny stromu jsou nezbytné pro zabránění eroze pláží. Kromě toho existují živočichové, jako je například leguán černý známý jako garrobo, kterému se v jeho přítomnosti daří dobře a nevadí mu jeho toxicita.

Varovné značky pro turisty

Pro ty, kteří se vydávají do oblastí s výskytem mancinely, je zásadní ostražitost. Často lze narazit na stromy s výrazným červeným "X" na kmeni, což je jasné varování, aby se jim lidé vyhnuli. Někdy jsou v blízkosti stromu umístěny také cedule, které varují před jeho nebezpečností.

V přírodě slouží strom mancinela jako dojemná připomínka existujících dualit. Svědčí o tom, že v kráse se někdy skrývá skryté nebezpečí. Uvědomění a respekt k takovým entitám zajišťují, že rovnováha přírody zůstane nenarušena a zároveň je zajištěna naše bezpečnost.

Zdroje: earthlymission.com, ekolist.cz, sciencealert.com