Brouk skrytý mezi tisíci druhy

Většina z nás se snaží vyhýbat nepříjemným štípnutím komárů nebo bodnutím vos. Ale kolik z nás opravdu ví, který brouček nám může způsobit potíže? Přitom pro alergiky nebo děti může setkání s takovýmto hmyzem znamenat velké nepříjemnosti.

Kráska s nebezpečným tajemstvím

Majka fialová – zákonem chráněný, krásný a velký brouk, který dorůstá do velikosti od 2 do 4 centimetrů. Jeho kovově lesklá barva s nádechem do fialova dokáže okouzlit mnoho přírodních nadšenců. Ovšem její krása není tak nevinná, jak by se mohlo zdát. Patří k nejjedovatějším broukům, které můžete v Česku potkat.

Při vyrušení je schopna vylučovat silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu, prudkého olejovitého jedu, který má za úkol odrazovat dravce. Pokud byste se pokusili majku chytit a stisknout, může tento jed vyvolat na kůži svědivé puchýře. A co je ještě horší, pokud by jed přišel do kontaktu s ústy, mohl by způsobit nevolnost nebo dokonce otravu, zejména u dětí. Ze zahraničí jsou známé případy, kdy malé dítě po kontaktu s patogeny zemřelo.

Složitý a fascinující vývojový cyklus

Majka fialová je brouk, který se vyvíjí velmi složitým způsobem. Samička naklade až 4 000 vajíček, z nichž se vylíhne larva, která má ve zvyku přichytit se na včelu. Následně se larva živí včelími vajíčky. Vývoj tohoto brouka je doprovázen složitými stádii proměn a svlékání.

Obývá louky, lesní okraje, meze i paseky. Navzdory svému teplomilnému charakteru se tento druh objevuje nejen v nížinách a pahorkatinách, ale i v horských oblastech.

Čtěte také

Vosa není krvelačné monstrum. Útočí, jen když se cítí ohrožená.

Čtěte také

Vědci zkoumali, který hmyz má nejbolestivější bodnutí. Zvítězil docela nenápadný

Jak je nebezpečná?

Co se týče nebezpečí, které majka fialová přináší, reagoval entomolog Petr Šípek slovy: "Pokud ji nebudete jíst nebo ji brát do ruky, tak ne. Ona sama vás nenapadne."

Čtěte také

Raflesia Arnoldi s motýlem

Čtěte také

Raflézie: Toto je největší květ na planetě. Ale pozor, raději se nepřibližujte!

Celkově lze tedy konstatovat, že majka fialová je nejen krásným a zajímavým druhem brouka, ale také tvorem, který bychom měli respektovat a vyvarovat se kontaktu s ním. Vždyť v přírodě je mnoho tajemství a fascinujících jevů, které si zaslouží naši pozornost, a majka fialová je nepochybně jedním z nich.

Zdroje: www.jenzeny.czliving.iprima.czreporterpremium.cz