Brouk skrytý mezi tisíci druhy

Většina z nás se snaží vyhýbat nepříjemným štípnutím komárů nebo bodnutím vos. Ale kolik z nás opravdu ví, který brouček nám může způsobit potíže? Přitom pro alergiky nebo děti může setkání s takovýmto hmyzem znamenat velké nepříjemnosti.

Zdroj: Youtube

Kráska s nebezpečným tajemstvím

Majka fialová – zákonem chráněný, krásný a velký brouk, který dorůstá do velikosti od 2 do 4 centimetrů. Jeho kovově lesklá barva s nádechem do fialova dokáže okouzlit mnoho přírodních nadšenců. Ovšem její krása není tak nevinná, jak by se mohlo zdát. Patří k nejjedovatějším broukům, které můžete v Česku potkat.

Při vyrušení je schopna vylučovat silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu, prudkého olejovitého jedu, který má za úkol odrazovat dravce. Pokud byste se pokusili majku chytit a stisknout, může tento jed vyvolat na kůži svědivé puchýře. A co je ještě horší, pokud by jed přišel do kontaktu s ústy, mohl by způsobit nevolnost nebo dokonce otravu, zejména u dětí. Ze zahraničí jsou známé případy, kdy malé dítě po kontaktu s patogeny zemřelo.

Složitý a fascinující vývojový cyklus

Majka fialová je brouk, který se vyvíjí velmi složitým způsobem. Samička naklade až 4 000 vajíček, z nichž se vylíhne larva, která má ve zvyku přichytit se na včelu. Následně se larva živí včelími vajíčky. Vývoj tohoto brouka je doprovázen složitými stádii proměn a svlékání.

Obývá louky, lesní okraje, meze i paseky. Navzdory svému teplomilnému charakteru se tento druh objevuje nejen v nížinách a pahorkatinách, ale i v horských oblastech.

Jak je nebezpečná?

Co se týče nebezpečí, které majka fialová přináší, reagoval entomolog Petr Šípek slovy: "Pokud ji nebudete jíst nebo ji brát do ruky, tak ne. Ona sama vás nenapadne."

Celkově lze tedy konstatovat, že majka fialová je nejen krásným a zajímavým druhem brouka, ale také tvorem, který bychom měli respektovat a vyvarovat se kontaktu s ním. Vždyť v přírodě je mnoho tajemství a fascinujících jevů, které si zaslouží naši pozornost, a majka fialová je nepochybně jedním z nich.

Zdroje: www.jenzeny.cz, living.iprima.cz, reporterpremium.cz