Místo zázraků a historie

Lysolaje, malebná pražská čtvrť, je známá svou idylickou krajinou a silným historickým a kulturním dědictvím. Uprostřed tohoto romantického údolí dominuje barokní kaplička s obrazem Panny Marie Sedmibolestné. Legendy hovoří o Josefu Tůmovi a Marii Srbové, místních farmářích, kteří kapličku v roce 1863 založili jako poděkování za zázračné události, které sem přivedly poutníky i léčitele.

Když pramen vody vyslyšel modlitby

Podle starých záznamů, když zdejší obyvatelé prožívali těžké chvíle a trpěli nedostatkem vody, uchýlili se k modlitbám. Ty pak byly vyslyšeny, když z ničeho nic spontánně vytryskl z podzemí pramen. Od té doby se studánka stala poutním místem a její voda byla považována za léčivou, zejména pro oční onemocnění.

Význam vody v medicíně

Zázračná studánka v Lysolajích Zázračná studánka v Lysolajích Zdroj: Wikimedia Commons, ŠJů, CC BY 4.0,

Časem se místo stalo populárním i pro místní, kteří k prameni pravidelně dochází pro svou dávku "zázračné" vody. Někdo si nabere vodu jen do malé lahvičky, jiní odcházejí hned s několika velkými PET láhvemi. Pramen se pyšní velkou vydatností; nabízí až šest litrů vody za sekundu.

Kvalitu vody odborníci pravidelně kontrolují. Díky vysoké mineralizaci, voda obsahuje zejména vápník a hořčík, je pramen ceněný i v medicínských kruzích.

Čtěte také

Kaple Chelčice

Čtěte také

Alternativní způsob, jak léčit dnu: Pramen Máří Magdalény pomohl už mnoha lidem

Přírodní lék s potenciálními riziky

Ačkoli pramen přitahuje stále více návštěvníků, je důležité pamatovat na omezení a rizika. Například obsah dusičnanů ve vodě překračuje doporučené hodnoty, což může způsobit zdravotní problémy. Avšak i přes tato varování lidé neustále vodu považují za zázračnou a věří v její léčebné účinky.

Zázračná studánka v éře moderní medicíny

I když je moderní medicína na vysoké úrovni, ne vždy dokáže vyléčit všechny lidské neduhy. Zázračná studánka v Lysolajích tak nabízí alternativu – alespoň ve formě naděje a víry v léčivou moc přírody a duchovního světa.

Čtěte také

Nedaleko pramene byl postaven kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné

Čtěte také

Dobrá Voda u Budějovic: Víc než krásné místo. Údajně uzdravuje slepé a chromé

Proto se očekává, že studánka v Lysolajích bude i v budoucnu místem, kde se snoubí věda, víra a lidová moudrost. Jedině čas ukáže, jaká další tajemství a objevy se v těchto vodách ještě skrývají. Jedno je ale jisté – příběh lysolajské studánky je stejně fascinující jako voda, která z ní pramení.

Zdroje: ctidoma.czprazskypatriot.czpraha-lysolaje.cz