Tajemná jezerní čínská Atlantida

Zdroj: Youtube

Jezero Čchien-tao, ozdobeno více než tisícovkou malebných ostrovů, se nachází v oblasti Pěti lvích hor a je domovem neuvěřitelné podvodní archeologie. Pod hladinou tohoto jezera se rozprostírají ruiny dvou měst z dob dynastií Chan a Tchang. Tyto ruiny, známé jako "čínská Atlantida", poskytují nádherný a téměř neporušený pohled na císařskou Čínu.

Modernizace s nečekanými následky

V roce 1959 čínská vláda zahájila gigantický infrastrukturní projekt - výstavbu přehradní nádrže Sin'an a vodní elektrárny. Tento ambiciózní plán vedl k tomu, že město Š'-čcheng neboli Lví město bylo zatopeno spolu s více než 1 300 vesnicemi a tisícovkami hektarů zemědělské půdy. Tři sta tisíc lidí se obětovalo pokroku a bylo nuceno opustit své domovy.

Odhalené poklady zapomenuté minulosti

Skoro čtyři desetiletí ležela tato podvodní klenotnice v zapomnění, a to až do roku 2001, kdy čínská vláda uspořádala expedici. Jejím cílem bylo zjistit, zda a jak dobře se Š'-čcheng dochoval pod vodou. Výsledky překonaly všechna očekávání - město bylo zaznamenáno jako značně neporušené, s mnoha zachovalými stavebními strukturami včetně oblouků, strážných lvů a rytin.

Unikátní architektura starověké Číny

Lví město bylo postaveno za dynastie Tchang v roce 621 n. l. a mělo rozlohu přes 60 fotbalových hřišť. Výjimečnost města podtrhuje i fakt, že bylo postaveno s pěti městskými branami, oproti obvyklým čtyřem, a záznamy ukazují, že jeho počátky sahají až do dynastie Chan-tung.

Snaha o zachování podvodního dědictví

Potápěči a výzkumníci se nyní snaží ztracené město mapovat a dokumentovat. Každý potápěčský výstup je jakýmsi pokusem o odhalení tajemství, které se nám pokouší Lví hora sdělit. Výzkum nejen poskytuje pohled do minulosti, ale také hledá způsoby, jak ochránit tyto vzácné pozůstatky před poškozením. V roce 2011 byla tato potopená starobylá města oficiálně vyhlášena za historické památky pod ochranou provincie Če-ťiang, což ukazuje na důležitost a jedinečnost tohoto místa.

Město, ačkoliv bylo kdysi potopeno v důsledku modernizace, nyní slouží jako okno do minulosti, a připomíná nám bohatou historii a kulturu císařské Číny. V dnešní době rychlého technologického pokroku představuje "čínská Atlantida" vzácný spoj mezi starověkým světem a moderní dobou.

Díky úsilí výzkumníků a potápěčů můžeme nyní nahlédnout do minulosti, do světa, který byl ponořen pod hladinou jezera. Turisté a nadšenci mají dnes možnost potápět se do tajemství města Š'-čcheng a jeho podvodního odkazu. Každý ponořený oblouk a každá starobylá socha nám připomíná, že minulost má mnoho podob a že historie je jako proud vody, který nás spojuje se všemi těmi, kteří kdysi na tomto místě žili.

Zdroje: bbc.com, thearchaeologist.org, indie88.com