Česká republika je známá svými překrásnými přírodními scenériemi, které lákají turisty i domácí návštěvníky. A když procházku po lese či horách spojíte s občerstvením a odpočinkem v lučních barech, bude mít váš výšlap ještě lepší kouzlo. Tato příjemná místa obvykle zřídí nadšenci, kteří luční či lesní bary pravidelně zásobují. Návštěvníci si mohou vybrat dle svého gusta a službu pak ocenit dobrovolným příspěvkem do připravené kasičky. Někde už se dá dokonce platit i prostřednictvím QR kódu.

Zdroj: Youtube

Zkouška poctivosti

Luční bary jsou podobně jako známější lesní bary založeny na stejném principu. V prvé řadě sázejí na poctivost lidí. Jsou místa, kde to funguje bez problémů, i taková, kde se opakovaně setkávají s krádežemi kasiček. Většinu nadšenců, kteří se o luční bary starají, ale občasné vandalství neodrazuje. Věří, že se najde více poctivců, kteří netradiční službu uvítají a váží si jí.

Luční bary v Česku

Kde všude lze dnes na luční bary narazit? Míst je docela dost a nová přibývají. Představíme vám alespoň pár z nich, která stojí za návštěvu.

Vorlova pivní jáma

Díky jednomu chataři vznikla před časem nedaleko Studnic, místní části Nového Města na Moravě, takzvaná Vorlova pivní jáma. K její vytvoření přiměla chataře covidová pandemie, kdy lidé nesměli chodit jinam než do přírody. Chtěl jim tímto jejich aktivitu nějak zpestřit.

Pivní jámu využívají turisté i cyklisté, kteří se vydají po zeleně značené turistické značce. Jde o odizolovanou bednu zakopanou v zemi, jejíž součástí je i pokladnička. Na nepoctivost si tvůrce pivní jámy nestěžuje. Někdo sice nezaplatí, další dá zase o něco více, takže ve výsledku se to podle něj docela vyrovná.

Kamenná Horka u Krásné lípy

Dalším zajímavým lučním barem je ten u Krásné Lípy, který objevíte na cestě do národního parku České Švýcarsko. Jeho nabídka je opravdu pestrá a kromě jídla a pití můžete využít i dalších služeb, jako je postavení stanu na sousední louce nebo koupání v horké kádi. Tento bar je také propojen s kovárnou, kde si můžete prohlédnout práci kováře a dokonce se i sami zapojit do kování.

Kromě vychlazeného piva tu lze pořídit i nějakou pochutinu vhodnou k opékání a na sporáku je k dispozici konvička na kávu nebo čaj. A když máte štěstí, pochutnáte si i na čerstvě upečených koláčích. Poté, co si strávník svou útratu poctivě spočítá, vloží patřičný obnos do kasičky přimontované na zdi. Místní kovář, který se rozhodl luční bar zřídit, je s provozem spokojený. Poctiví turisté prý nad nepoctivými převažují.

U dráčka Poplety

Luční bar u dráčka Poplety drží prvenství, jde o vůbec první luční bar na Moravě. Najdete ho u kopce Pletenice hned za nedalekou obcí Lísek.

Objevíte tu bednu s nápoji – limonádami, vodou i různými druhy piva. Mimoto je tu spousta dobrot, a to jak pro dospělé, tak i pro děti. Útratu lze vhodit do červené pokladničky. Pokud s sebou nemáte hotovost, nevadí. Je tu totiž možné platit pohodlně i bezkontaktně na bankovní účet.

Poctivost je základ úspěchu

Luční bary jsou skvělým místem pro odpočinek a občerstvení, mnohde dokonce myslí i na vegetariány a vegany. Je ale potřeba mít na paměti, že tato forma netradičních bufetů stojí výhradně na poctivosti a slušnosti těch, kdo je využívají. Chovejte se proto tak, aby lučních či lesních barů v našich končinách přibývalo. V opačném případě se budete muset opět spolehnout jen na to, co si na výlet zabalíte do vlastního batohu.

Zdroje: kudyznudy.cz, krajskelisty.cz, ic.nmnm.cz