"Pokud havrani opustí Tower, království padne ..."

Legenda, která se datuje do 17. století a podle níž má přítomnost skupiny krkavců v londýnském Toweru zaručit existenci Spojeného království. Podle ní se ke králi Karlu II. Stuartovi doneslo proroctví, že pokud někdy krkavci Tower opustí, tento hrad a s ním i celá Anglie padne. Nechal tedy sedmi krkavcům přistřihnout křídla a do dnešních dob je o vybranou skupinu skvěle postaráno.

O krkavce je zde skvěle postaráno O krkavce je zde skvěle postaráno Zdroj: Shutterstock.com

Korunovační klenoty měly na mále

V 17. století také bylo zvykem, že se korunovační klenoty ukazovaly veřejnosti na požádání a za malý poplatek. Správce Edwards Talbot klenoty vyzvedl ze zamčené skříně a lidé je mohli obdivovat. To ale skončilo rokem 1671 kdy plukovník Thomas Blood přemohl strážce, svázal ho a bodl. Aby klenoty schoval se svými kumpány pod plášť a do tašky, citelně je znehodnotili. Venku před Towerem se konala přestřelka jako z akčního filmu. Blood byl ale přemožen a následně omilostněn samotným králem, který mu dokonce ještě daroval půdu v Irsku a roční rentu ve výši 500 liber. O tři roky později zemřel a je pochován v hrobce přímo na Toweru.

Bývalá ZOO

Před 600 lety byl zde zvěřinec plný exotických zvířat. Chovali se zde lvi, slon a lední medvěd. Lední medvěd prý dokonce lovil ryby v Temži. Strážní ho ale drželi na vodítku.

Impozantní budova sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště Impozantní budova sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště Zdroj: Shutterstock.com

Obřad klíčů

Každý večer, přesně v 21:53, se koná obřad zamykání Tower of London. Ozbrojený doprovod královniných stráží vyrazí s náčelníkem, aby zamkl všechny brány. Tento Obřad klíčů se koná den, co den už po stovky let bez přerušení, což z něj dělá nejstarší vojenský rituál na světě.

Čtěte také

https://www.poznatsvet.cz/clanek/opravdovy-cesky-unikat-novy-pohled-na-dve-veze-rabstejna.html

Čtěte také

Opravdový český unikát. Nový pohled na dvě věže Rabštejna

Popravy a duchové

Dohromady zde proběhlo 22 poprav. Posledním popraveným zde byl německý špión Josef Jakobs dne 15. srpna 1941. Po Toweru navíc chodí i několik duchů. Spatřit zde můžete Jindřicha IV. Anglického, Dame Sybil Penn – zdravotní sestru a služebnou krále Edwarda a dokonce i medvěda grizzlyho, který zde také žil.

https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/

https://royalcentral.co.uk/features/the-legend-of-the-ravens-of-the-tower-of-london