Poklad skrytý v krajině Moravy

Ať už jste milovníkem přírody, potápěčem, rybářem, nebo jen někým, kdo si chce užít chvilku odpočinku v klidu a tichu, lom Výkleky nabídne něco pro každého. Můžete tu také obdivovat bohatý podvodní život, včetně jedné zvláštnosti – ve vodě totiž žijí sladkovodní medúzy.

Zdroj: Youtube

Moravská exotika s příchutí moře

Začátek příběhu lomu Výkleky sahá do první poloviny 20. století, kdy byl lom vytěžen za účelem získání stavebních materiálů. Po těžební činnosti byl dlouho ponechán svému osudu, ale příroda, jako vždy, našla způsob, jak se do tohoto prostoru vrátit a vytvořit z něj něco zcela nového. Voda, která začala pomalu zatápět lom, proměnila tuto drsnou industriální krajinu v mělké jezero. Během let, kdy voda postupně zaplňovala lom, přibývali ve vodě noví živočichové. Mezi nejzajímavější patří sladkovodní medúzy.

Ne, to není chyba. Mluvíme skutečně o medúzách, těch průzračných, pulzujících bytostech, které běžně obývají mořské hlubiny. Jak se dostaly do lomu uprostřed Moravy?

Výkleky se staly domovem sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii. Tento drobný živočich je původem z jihovýchodní Asie a v průběhu let se rozšířil do různých částí světa. Ve Výklekách byly medúzy pravděpodobně vypuštěny nějakým akvaristou. Během letních měsíců, kdy teplota vody dosahuje 20 °C, dosahují tyto drobné krásky své plné velikosti a stávají se viditelnými pro návštěvníky lomu. Obávat se jich nemusíte, jsou nežahavé a naprosto neškodné.

Přestože se nenacházejí ve svém přirozeném prostředí, dokáží se sladkovodní medúzy dobře adaptovat a prosperovat. Každý rok se zde vyskytuje nová generace těchto fascinujících stvoření. Je to úchvatný pohled, jak se tyto jemné, průsvitné organismy vznášejí v tiché, modré vodě.

Ráj potápěčů i rybářů

Pokud jste nadšeným potápěčem, lom Výkleky je jedním z mála míst, kde můžete potápění do hloubek kombinovat s pozorováním těchto fascinujících tvorů. Lom je populární nejen mezi potápěči, ale také mezi rybáři, kteří se sem rádi vracejí za klidem a tichem, které toto místo nabízí.

Oáza přírody v srdci průmyslové krajiny

Pro ty, kdo hledají místo k relaxaci a klidu, je tato lokalita naprosto ideální. Lom Výkleky se nachází v nádherné přírodní oblasti, je obklopený zelenými lesy, které nabízejí nepřeberné množství turistických tras. Můžete se procházet po březích lomu, nebo se vydat do okolních lesů, kde můžete obdivovat místní flóru a faunu.

Pokud máte rádi piknik, pak si vezměte s sebou košík s jídlem a najděte si místo na jedné ze skalnatých pláží, kde můžete v klidu relaxovat, obdivovat výhled a poslouchat zvuky přírody.

Kouzlo lomu Výkleky tkví také v tom, že jde o místo, které se kdysi zdálo být ztraceno, ale znovu ožilo a stalo se oázou přírody. Stačilo mu dát novou šanci.

Ať už vás sem přivede touha spatřit na vlastní oči medúzy, nebo prostě jen touha strávit čas v přírodě, buďte si jistí, že lom Výkleky je jedním z nejlepších míst k odpočinku a koupání na Moravě.

Zdroje: hrady.cz, denik.cz, hotelove.cz