Ozvěny minulosti

Před mnoha lety se v lomu Seč těžil kaolín a keramické písky, které našly své uplatnění ve sklářském a slévárenském průmyslu. Avšak v roce 1993 byla těžba zastavena a lom Seč zůstal opuštěný a osiřelý. Pro běžné návštěvníky byl nepřístupný, neboť zde stále platil status dobývacího prostoru, a tak přístupové cesty byly střeženy závorami.

Zdroj: Youtube

Ale minulý rok přinesl změnu, kterou si všichni milovníci přírody a krásných scenérií mohou jen přát. Závory byly konečně nadzvednuty a tento jedinečný prostor byl oficiálně vyhlášen přírodní památkou. Nyní mají návštěvníci možnost prozkoumat téměř tři sta metrů široký a sedmdesát metrů hluboký lom, který svými neuvěřitelnými barvami působí, jako by se nacházel na úplně jiné planetě.

Barevný kaleidoskop

Přírodní rarita, která leží nedaleko obce Rudice, spadá pod chráněnou krajinnou oblast Moravský kras a přináší možnost vidět jedinečný geologický úkaz. Útesy lomu září sytě červenými a oranžovými barvami a jsou obklopeny malebnými jezírky a lesy. Při pohledu na tuto scenérii se zdá, že jste vstoupili do pohádkového světa. Nápadně připomíná obdivované Duhové hory na Islandu.

Poklady pod povrchem

Zářivé barvy skal jsou výsledkem dlouholeté těžební činnosti, která odhalila různé sedimenty a geologické vrstvy. K tomu přispívají také další látky obsažené v místních horninách, zejména oxidy železa. Hra barev je však pouze jedním z pokladů, které lom Seč ukrývá.

Pro nadšence do geologie je tady další lahůdka – křemenné geody. Tyto dutiny v hornině jsou vyplněny krystaly minerálů směřujícími dovnitř, což vytváří ohromující pohled. A pokud máte rádi historii Země, máte šanci narazit i na zkameněliny pradávných živočichů, kteří tu zůstali zachováni po miliony let.

Lom v popkultuře

Filmovým fanouškům může být lom Seč povědomým. Tato malebná lokalita totiž sloužila jako natáčecí místo pro seriál Labyrint.

Lom Seč je skvostem české přírody a nabídne vám jedinečný pohled do geologické historie naší planety. Zároveň vás ohromí svými barvami a atmosférou. Je to místo, které si zaslouží být objeveno a prozkoumáno.

Zdroje: rogelli.cz, mendelu.cz, turistika.cz