Zasazený do scenérie nedaleko Konstantinových Lázní nabízí Hradišťský vrch fascinující cestu do minulosti sopečné aktivity. Třetihorní vrcholek v sobě skrývá čedičový lom, jehož vodní nádrž a výrazné kamenné sloupy tvoří přitažlivý prvek. Těžba čediče byla v lomu ukončena v roce 1997. Dnes jeho krásu obdivuje široká veřejnost.

Nádherný otisk přírodní síly

Po skončení těžby se spodní voda postarala o proměnu lomu. Zaplavila jeho nejnižší část a dala vzniknout malebnému jezírku známému jako Okrouhlák. Tento přírodní skvost vytváří úžasný kontrast s okolím, přičemž jeho tvary připomínají z ptačí perspektivy obří otisk psí tlapy.

Okrouhlák je také místo, kde můžete najít pěknou písčitou pláž doplněnou o možnosti občerstvení. Ačkoli je koupání na vlastní riziko, jezírko s hloubkou až 13 metrů a jeho okolí s čedičovými útesy vytvářejí fascinující prostředí.

Fauna Okrouhláku

Kromě vizuální krásy nabízí Okrouhlák také úchvatnou faunu. V jeho vodách žijí různé druhy ryb, raci, vodní šneci a žáby, což z něj činí bohatý ekosystém v srdci čedičového lomu.

Zdroj: Youtube

Naučná stezka Hradišťský vrch

Pro ty, kteří si chtějí vychutnat celé okolí, existuje naučná stezka začínající v Konstantinových Lázních. Tato trasa v délce pěti kilometrů nabízí šest zastavení, které seznámí návštěvníky s geologií, přírodou a archeologií oblasti.

Na území bývalého hradiště můžete navštívit vyhlídkové místo „U borovice“, kde jsou patrné stopy pravěkého osídlení. Ochranný val s pěti průlomy připomíná minulost tohoto místa, které je dnes národní kulturní památkou.

Kombinace přírody, historie a relaxace

Při plánování návštěvy Okrouhláku se můžete těšit na mnoho dalších atrakcí v okolí. Nedaleké hrady Gutštejn a Krasíkov představují další příležitost k objevování historie. Konečný zážitek z Konstantinových Lázní může být ochutnávka léčivých pramenů, jako jsou Pursíkův pramen a Smraďoch.

Okrouhlák představuje neobyčejný unikát, který poskytuje krásné koupání v atypickém prostředí čedičového lomu. Je to ideální místo pro milovníky přírody a historie, kteří hledají klid v nádherném prostředí s jedinečnými geologickými útvary. Aby však tato krása zůstala zachována i pro budoucí generace, je důležité dodržovat pravidla ochrany přírody.

Zdroje: kudyznudy.cz, navylet.cz, egeon.cz