Přírodní nádhera vzniklá těžbou vápence

Ačkoli je Mikulov znám především jako srdce moravské vinařské oblasti, nabízí také nevšední a málo známé zákoutí jako právě tento lom. Svého času byl Janičův vrch vápencovým kopcem dosahujícím výšky 322 m n. m., avšak díky dlouhodobé těžbě vápence, která skončila v roce 2004, došlo ke snížení kopce na současných 249 m n. m.

Příroda je však nezměrně tvůrčí a lom se po ukončení těžby postupně proměnil v nádherné jezero s plochou vody dosahující rozměrů přibližně 300 x 100 m. Když slunce letních měsíců odráží své paprsky od hladiny modravé vody a vápencových stěn, vytváří dojem malého kousku Jaderského moře uprostřed Moravy.

Zdroj: Youtube

Vodní ráj s pravidly

Je to přírodní koupaliště v pravém slova smyslu, jehož voda je tak čistá, že se stává oblíbeným místem místních obyvatel. Ale pozor! I když je koupání zde tolerováno, je třeba respektovat pravidla stanovená Správou CHKO Pálava. Lom je od roku 2020 otevřený pro maximálně 100 návštěvníků, a to pouze za předpokladu, že nebude docházet k poškozování vodního ekosystému a přilehlých břehů. Odhazování odpadků, kouření, hlasitá hudba a vstup do nevyhrazených míst jsou zde přísně zakázány.

Piraňa na Moravě

V roce 2011 lom překvapil veřejnost nevídaným úlovkem – piraňou! Tento osamělý predátor z Amazonky, dlouhý přes 30 cm, je známý svými ostrými zuby a agresivní povahou. Když se objevil v těchto vodách, způsobil pořádný poprask. Je to jasný příklad, jak může nezodpovědné chování jednoho chovatele ovlivnit ekosystém a vyvolat nečekané situace. Piraňa je masožravá ryba, která může při hromadném útoku způsobit značné škody. Tentokrát šlo naštěstí jen o osamělého jednice, který byl včas odchycen a dál nepředstavoval riziko pro návštěvníky lomu.

Související články

Filmová hvězda v moravské krajině

Lom si získal i pozornost filmového průmyslu, kdy se objevil ve dvou dílech komediálního seriálu "Vinaři" a ve slovenském filmu "Čiara". Ale ať už jste filmoví fanoušci či milovníci přírody, lom Mikulov nabízí neopakovatelný zážitek – plavání v čisté vodě, opalování na rozsáhlých terasách nebo jen tiché pozorování krásy okolní krajiny. Tato přírodní památka rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroje: www.idnes.cz, www.kudyznudy.cz, www.turistika.cz, hotelove.cz