Tajemství mezi obcemi Chotěboř a Golčův Jeníkov

Lom Borek nacházející se mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se stal oblíbeným místem pro všechny, kteří milují potápění. Toto místo nabízí něco, co málokterý jiný lom – krystalicky průzračnou vodu a fascinující podvodní krajinu, která vás pohltí. Ale pozor, koupání zde je na vlastní nebezpečí, což je jen jedním z mnoha důvodů, proč se sem sjíždějí především potápěči.

Zdroj: Youtube

Historie lomu a stopa po těžbě

Než se ponoříme do podmořského světa lomu Borek, pojďme se podívat na jeho historii. Lom má rozlohu přibližně dva a půl hektaru a kdysi sloužil jako těžební místo pro hadec, tmavý kámen, který zde dodnes zdobí každý kousek dna. A právě tento kámen je jedním z důvodů, proč je voda v lomu Borek tak nádherně zbarvená. Místní potápěči mají k dispozici výborné zázemí, ale to je jen začátek jejich podvodního dobrodružství.

Ráj potápěčů s mapou dobrodružství

Pod hladinou lomu Borek čeká na potápěče řada zajímavých atrakcí. Existuje dokonce i mapa, která jim pomáhá najít ty nejzajímavější skvosty pod hladinou. Jednou z nich je kloubový autobus Ikarus, který byl umístěn na dno lomu v roce 2003. Tento autobus je nyní skutečnou podvodní atrakcí, ale také výzvou pro nezkušené potápěče. V autobuse najdete vše, co byste čekali – sedadla, skla, a dokonce i řidiče, ačkoli ten je pouze hadrový. Tato podmořská autobusová cesta je oblíbená mezi jeskyňáři, kteří si zde mohou procvičit své dovednosti a zkoumat fascinující prostředí.

Vrak Wartburgu a záhadná "Stejskanik"

Kromě autobusu Ikarus najdete pod hladinou lomu Borek i další fascinující atrakce. Jednou z nich je odstrojený vrak auta značky Wartburg, který dodává podmořskému světu lomu svou jedinečnou atmosféru. Ale to není vše. Mezi těmito tajemnými hlubinami lze objevit i ponorku s nezvyklým jménem "Stejskanik," což je vlastně bývalá cisterna. Nachází se při pravém břehu, pod původní cestou lomu, v hloubce asi 15 metrů. Je to místo, které neodolatelně láká potápěče na své tajemství.

Božský podmořský svět lomu Borek

A co se týče fauny a flóry pod hladinou lomu Borek, i zde se skrývá mnoho překvapení. Při svých ponorech můžete narazit na okouny, perlíny, kapry, štiky velké až 1,2 metru, sumce, candáty a dokonce i raky. Tito vodní tvorové dodávají podvodnímu světu lomu živost a pestrost.

Bezpečnostní upozornění

Je však třeba mít na paměti, že stěny lomu nejsou nijak zabezpečeny, a hrozí zde nebezpečí sesunutí. Proto je zakázán vstup na okraje lomu a potápění je třeba pečlivě plánovat a domlouvat předem. Bezpečnost má vždy prioritu.

Lom Borek je tedy místem, kde se krása přírody a fascinující podvodní svět spojují do jedinečného zážitku. Pro potápěče je to místo, které nabízí nejen krásné prostředí, ale také vzrušující podvodní dobrodružství. A kdo ví, možná se skutečně skrývá víla pod hladinou lomu Borek, která chrání toto tajemné místo.

Takže pokud hledáte dobrodružství pod vodou a toužíte objevit skryté poklady pod hladinou, není místo jako lom Borek. Ale pamatujte, že toto dobrodružství si zaslouží respekt a péči o přírodu. Ponořte se do tajemství lomu Borek a objevte krásy pod hladinou, které vás nikdy nepřestanou fascinovat.

Zdroje: denik.cz, region.rozhlas.cz, frekvence1.cz