Tajemný klenot středních Čech

Lomy Amerika, známé také jako Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, se nacházejí mezi obcemi Mořina a Karlštejn. Jedná se o vápencové lomy, které byly v minulosti využívány pro těžbu. Po skončení druhé světové války byla část lomů opuštěna. Přestože je oficiálně zakázán vstup do těchto míst, přitahují svou tajuplností a připomínkou amerických kaňonů mnoho dobrodruhů.

Největším a nejkrásnějším lomem je Velká Amerika, kterému se často přezdívá "český Grand Canyon". Má rozlohu přibližně 750 x 150 metrů a hloubku až 80 metrů. Na jeho dně se nacházejí dvě jezírka s průzračnou vodou, která lákají ke koupání, i když je to kvůli přísnému zákazu nebezpečné a nedoporučuje se to. Velká Amerika je nejlépe viditelná z vyhlídky poblíž parkoviště nebo z pěšin vedoucích kolem lomu.

Nebezpečí Velké Ameriky

Přestože vstup do lomu je oficiálně zakázán, jeho tajuplnost přitahuje mnoho nadšenců, kteří překračují zákaz vstupu v touze po dobrodružství. To však může vést k tragickým následkům. Skloněné skalní stěny jsou kluzké a nebezpečné, a tak toto malebné místo má na svém kontě stovky obětí. Neopatrní návštěvníci, kteří se snaží slézt na dno lomu, často podcení nebezpečí a tragicky přijdou o život. Jiní se ztratí v labyrintu podzemních tajných štol, které jsou z velké části nepřístupné a zakázané pro veřejnost.

Útočiště sebevrahů

Bohužel, lom Velká Amerika se stal také místem, kde sebevrahové hledají své poslední útočiště. Podle statistiky je nejčastěji na vině lidských životů v lomu Velká Amerika právě sebevražedný skok z útesu, ale nejnovější případy ukazují, že i nehody jsou běžnou příčinou úmrtí v tomto místě. V okolí lomu se nenachází žádné specifické místo, které by si sebevrazi vybírali častěji, skočí zkrátka tam, kde se jim podaří dojít k okraji.

Zdroj: Youtube

Duch Hans Hagen

Existuje také řada pověstí a legend spojených s Lomem Amerika. Jednou z nejznámějších je pověst o duchu německého vojáka jménem Hans Hagen, který se údajně v lomech stále zjevuje. Pověst vypráví, že v jedné ze štol byla nalezena skrýš, ve které se Hans Hagen údajně ukrýval po druhé světové válce. Kradl jídlo horníkům a trampům, ale jeho samotářský život ve tmě ho postupně dovedl k šílenství. Podle některých verzí se Hagen zastřelil nebo zahynul pod závalem ve štolách.

Navzdory temným příběhům a nehodám zůstává lom Velká Amerika oblíbeným místem, které láká příznivce přírody. Vždy je však důležité si uvědomit nebezpečí, která zde na návštěvníky číhají, a dodržovat zákazy vstupu. Užívejte si krásy tohoto místa z bezpečné vzdálenosti a respektujte všechna opatření.

Zdroje: vyslapy.cz, www.kudyznudy.cz, cnn.iprima.cz