Docent Hannes Schroeder, vedoucí studie z Globe Institute na Kodaňské univerzitě, se s námi podělil o svůj údiv nad úspěchem. "Je to skok kupředu ve výzkumu starověké DNA," řekl. Úspěch týmu spočívá nejen v získání genomu dávného jedince, ale také v extrakci DNA z ústních mikrobů a několika lidských patogenů, což nabízí nový pohled na dávné nemoci a životní styl.

Žena z doby kamenné

Analýza DNA vykresluje plastický obraz ženy, která březovou smolu žvýkala. Pravděpodobně měla tmavou pleť, tmavé vlasy a modré oči, což je kombinace, která zpochybňuje náš často zjednodušený pohled na předky z doby kamenné. Geneticky byla blíže příbuzná lovcům a sběračům z pevninské Evropy než lidem žijícím v té době ve střední Skandinávii.

Objev vrhá světlo na migrační vzorce a genetickou rozmanitost raných evropských populací. Nabízí jedinečný pohled na fyzický vzhled našich předků a přispívá k lepšímu pochopení vývoje a rozmanitosti člověka.

Okno do života v neolitu

Březový smolník byl objeven v Syltholmu, východně od Rødbyhavnu v jižním Dánsku. Lokalitu, která je známá svými výjimečnými podmínkami pro zachování dávných artefaktů, v současné době vykopává a prozkoumává muzeum Lolland-Falster, a to v rámci příprav na stavbu tunelu Fehmarn.

Postdoktorand Theis Jensen, který se na studii a vykopávkách podílel, vyzdvihuje jedinečnost Syltholmu. "Jeho konzervační schopnosti nemají obdoby, což nám umožňuje zkoumat organické materiály, které se jinde vyskytují jen zřídka," vysvětlil. Lokalita jako největší naleziště z doby kamenné v Dánsku ukazuje, že její obyvatelé využívali divoké zdroje dlouho do neolitu, a to i v době, kdy se v jižní Skandinávii objevilo zemědělství a domestikovaná zvířata.

Čtěte také

Díky moderní technologiím lze dnes zrekonstruovat obličej lidí, kteří umřeli před tisíci lety

Čtěte také

Vědci zrekonstruovali na 3D tiskárně 4000 let starou pozoruhodnou tvář ženy

DNA starověkých lidí

Zajímavé je, že vědci v dehtu identifikovali také stopy rostlinné a živočišné DNA, což naznačuje, že strava ženy pravděpodobně zahrnovala lískové oříšky a kachnu. DNA z různých mikrobů ústní dutiny navíc umožňuje nahlédnout do zdraví a životního stylu našich předků.

"Analýza ústního mikrobiomu nabízí vodítka o prostředí, stravě a zdraví našich předků," vyzdvihl význam zjištění Schroeder. V rámci výzkumu byla také objevena DNA viru Epstein-Barrové, který je známý tím, že způsobuje infekční mononukleózu. Objev má zásadní význam pro pochopení evoluce a šíření lidských patogenů.

Čtěte také

Díky moderní vědě je možné zjistit, jak vypadali naši předci

Čtěte také

Vědci zrekonstruovali pravěkou lebku z Gibraltaru. Vyšla nádherná ženská tvář

Budoucnost výzkumu starověké DNA

Tato studie je více než pouhým pohledem do minulosti; je to slibná cesta pro budoucí výzkum. Schroeder zdůrazňuje potenciál starověkých "žvýkaček" při studiu mikrobiomu našich předků a evoluce lidských patogenů. "Mohlo by to pomoci předvídat a řídit budoucí epidemie patogenů," naznačil.

Zdroje: theguardian.comsmithsonianmag.comancient-origins.net