Lokrum: Oáza přírodní krásy a historie

Ostrov je významný pro svou historii, která se začala psát již v 11. století, kdy zde byl založen benediktinský klášter. Po založení kláštera byl ostrov předán do rukou města Dubrovník, které zde následně zřídilo klášter. Ostrov byl také klíčovým strategickým bodem v dobách války nebo epidemie, kdy z kláštera zářily světelné signály varující před připlouvajícími nepřátelskými loděmi.

Historie ostrova je bohatá a fascinující. Nejvýraznější událost se odehrála v roce 1192, kdy anglický král Richard Lví srdce prošel Lokrumem na své cestě z třetí křížové výpravy. Legendární král zde údajně po bouři slíbil, že pokud přežije, postaví kostel na prvním místě, kde vkročí na pevninu. Tím místem se stal Lokrum.

Obyvatelé Dubrovníku se však obrátili na krále s prosbou, aby peníze určené na stavbu lokrumského kostela mohli použít na stavbu katedrály ve svém městě. Král souhlasil, ale pod podmínkou, že obyvatelé Dubrovníku postaví kostel na Lokrumu na své vlastní náklady. Slib byl splněn a na ostrově byl postaven kostel Nejsvětější Panny Marie.

Pávi, působiví obyvatelé ostrova

Dnes je ostrov nejen domovem pro pávy a další divokou zvěř, ale také pro botanickou zahradu s velkou rozmanitostí rostlin a stromů. Pro milovníky seriálu Hra o trůny je zde také muzeum s replikou železného trůnu.

Zdroj: Youtube

Pokud se chcete do tohoto historického a malebného koutu dostat, čeká vás krátká jízda lodí z dubrovnického přístavu, která trvá asi 15 minut. Příjezd na ostrov je nádherným zážitkem, kdy si můžete vychutnat pohled na starobylé hradby Dubrovníku a azurové vody Jaderského moře.

Objevte nádherné výhledy a skryté poklady

Kdo má rád trochu dobrodružství, může si ostrov projít pěšky. Lokrum nabízí řadu turistických stezek, které vedou kolem ostrova a nabízejí nádherné výhledy na moře a nedotčenou přírodu. Při procházce se můžete dostat k historickým památkám, jako je benediktinský klášter, nebo se zastavit v botanické zahradě a obdivovat různorodost flóry, která na ostrově prosperuje.

Potápění u Lokrumu

Pokud jste milovníkem moře, můžete strávit den plaváním a potápěním v křišťálově čistých vodách okolo ostrova. Místo rádi vyhledávají potápěči, protože pod vodní hladinou můžete vidět pestrou mořskou faunu a flóru a dokonce i vraky lodí.

Na konci dne se můžete zastavit v jedné z místních kaváren či restaurací, které nabízejí tradiční chorvatské speciality. Přímo na ostrově je několik podniků, kde si můžete vychutnat svěží mořské plody nebo si dát sklenku místního vína, zatímco se díváte na zapadající slunce.

Ostrov Lokrum je oázou klidu a krásy, kterou stojí za to navštívit. Na své si tu přijdou jak historičtí nadšenci, tak milovníci přírody nebo ti, kdo si chtějí jen užít relax v netradičním místě.

Zdroje: absolute-croatia.com, visit-croatia.co.uk, mybestplace.com