Hrad Loket se nad řekou Ohří tyčí již od první poloviny 13. století, kdy nahradil původní slovanské hradiště, aby sloužil Václavu I. a poté také jeho synu Přemyslovi. V pozdějších dobách zde trávila část svého času také manželka Jana Lucemburského Eliška Přemyslovna a později i její syn, nejslavnější český panovník Karel IV.
Čtěte také
Husitské války Loket nezdolaly
Hrad si prošel zkouškou ohněm za husitských válek, kdy prokázal svoji nedobytnost, ale pak šel částečně vinou krále Zikmunda z ruky do ruky. To už byla druhá polovina patnáctého století, ale poněkud pohnuté osudy hradu pokračovaly dále. Stal se svědkem bojů třicetileté války a dokonce padl do rukou loupeživých Švédů. Podobné události ale potkaly mnoho hradů. Loket má však zvláštnost, která všechny ostatní vzácné stavby minula: meteorit, který dopadl přímo na jeho nádvoří. A nebyl to žádný malý kamínek…
Meteorit, který v roce 1422 dopadl na Lokti, svým tvarem připomíná koňskou hlavu
Světelná show pro vesničany i panstvo
Teorií, které popisují událost, která se měla odehrát v roce 1422, je hned několik – od těch realistických až po zjevnou pohádku o purkrabím, proměněném v kus kovu. Pravdou ale je, že se buď přímo na hradě (a mluví se i o hradní studni) nebo v jeho těsné blízkosti našel meteorit, který sem onoho roku dopadl. Nikomu se při této zvláštní události prý nic nestalo, jen místní obyvatelé byli vyděšeni neobvyklou podívanou. Více než stokilový návštěvník z vesmíru musel způsobit poprask jak světelonu show, kterou jistě přinesl, tak i hlasitým dopadem. I když jeho rozměry byly při jeho prvním setkání se Zemí přibližně 50 x 30 x 20 centimetrů, byl to oproti běžným kousků vesmírných těles, které dopadají občas na zem, pořádný kus železa.
Na hradě zůstala replika
Shodou okolností byl meteorit uchován pro pozdější generace a od osmnáctého století se stal zajímavým i pro vědce, kteří se rozhodli jej prozkoumat. Byl tedy částečně rozdělen a jeho kousky putovaly po celém světě, přičemž se staly součástmi mineralogických sbírek hned několika věhlasných muzeí. Návštěvníci hradu Loket ale ani dnes nepřijdou o pohled na vesmírný objekt ve tvaru koňské hlavy, který se z nebe zřítil právě zde. I když jde jen o repliku skutečného meteoritu, pro představu o jeho velikosti a možném nebezpečí, které tehdy hradu hrozilo, to jistě stačí.
A tak, až budete plánovat některý z letních výletů, nezapomeňte ani na hrad Loket nedaleko Karlových Varů, které se tak mohou stát další zastávkou při prázdninovém putování.
Zdroje: region.rozhlas, denik, wikipedie