Hrad Loket se nad řekou Ohří tyčí již od první poloviny 13. století, kdy nahradil původní slovanské hradiště, aby sloužil Václavu I. a poté také jeho synu Přemyslovi. V pozdějších dobách zde trávila část svého času také manželka Jana Lucemburského Eliška Přemyslovna a později i její syn, nejslavnější český panovník Karel IV.

Husitské války Loket nezdolaly

Hrad si prošel zkouškou ohněm za husitských válek, kdy prokázal svoji nedobytnost, ale pak šel částečně vinou krále Zikmunda z ruky do ruky. To už byla druhá polovina patnáctého století, ale poněkud pohnuté osudy hradu pokračovaly dále. Stal se svědkem bojů třicetileté války a dokonce padl do rukou loupeživých Švédů. Podobné události ale potkaly mnoho hradů. Loket má však zvláštnost, která všechny ostatní vzácné stavby minula: meteorit, který dopadl přímo na jeho nádvoří. A nebyl to žádný malý kamínek…

Světelná show pro vesničany i panstvo


Teorií, které popisují událost, která se měla odehrát v roce 1422, je hned několik – od těch realistických až po zjevnou pohádku o purkrabím, proměněném v kus kovu. Pravdou ale je, že se buď přímo na hradě (a mluví se i o hradní studni) nebo v jeho těsné blízkosti našel meteorit, který sem onoho roku dopadl. Nikomu se při této zvláštní události prý nic nestalo, jen místní obyvatelé byli vyděšeni neobvyklou podívanou. Více než stokilový návštěvník z vesmíru musel způsobit poprask jak světelonu show, kterou jistě přinesl, tak i hlasitým dopadem. I když jeho rozměry byly při jeho prvním setkání se Zemí přibližně 50 x 30 x 20 centimetrů, byl to oproti běžným kousků vesmírných těles, které dopadají občas na zem, pořádný kus železa.

Zdroj: Youtube

Na hradě zůstala replika


Shodou okolností byl meteorit uchován pro pozdější generace a od osmnáctého století se stal zajímavým i pro vědce, kteří se rozhodli jej prozkoumat. Byl tedy částečně rozdělen a jeho kousky putovaly po celém světě, přičemž se staly součástmi mineralogických sbírek hned několika věhlasných muzeí. Návštěvníci hradu Loket ale ani dnes nepřijdou o pohled na vesmírný objekt ve tvaru koňské hlavy, který se z nebe zřítil právě zde. I když jde jen o repliku skutečného meteoritu, pro představu o jeho velikosti a možném nebezpečí, které tehdy hradu hrozilo, to jistě stačí.

A tak, až budete plánovat některý z letních výletů, nezapomeňte ani na hrad Loket nedaleko Karlových Varů, které se tak mohou stát další zastávkou při prázdninovém putování.

Zdroje: region.rozhlas, denik, wikipedie