Objemný poklad skrytý v písku

Dělníci původně nečekali, že v poušti nedaleko Oranjemundu narazí na něco tak vzrušujícího. Vraky lodí u afrických pobřeží nejsou neobvyklé, ale tento objev byl přesto ojedinělý. Zlaté mince v hodnotě přesahující 13 milionů dolarů, které vrak skrýval, vyvolaly nadšení archeologů a staly se jedním z nejdůležitějších nálezů v historii vraků.

Zdroj: Youtube

Ztracená loď plná zlata

Tato loď, známá jako Bom Jesus, byla portugalskou východoindickou lodí, která vyplula ve 30. letech 15. století. V té době byly tyto lodi důležitými prostředky pro objevitele a obchodníky, kteří cestovali mezi Evropou a Asií. Bom Jesus byla jednou z mála lodí tohoto druhu, která byla nalezena v téměř nedotčeném stavu.

Detektivní práce archeologů

Pro archeology nebyla identifikace vraku jednoduchá. Vyžadovala pečlivé studium a důkladný výzkum. Ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o loď Bom Jesus, která zmizela v roce 1533. Tato loď vyplula z Lisabonu v březnu téhož roku a měla za cíl dosáhnout Asie a obchodovat se zahraničními partnery.

Bom Jesus byla královská loď, a tak na její palubě cestovalo na 300 lidí včetně posádky, otroků, kněží a obchodníků. Je důležité si uvědomit, že informace o těchto lodích jsou vzácné. Část důležitých dokumentů se ztratila při katastrofickém zemětřesení v Lisabonu v roce 1755, které zanechalo velkou díru v historických záznamech Portugalska.

Stopa vedoucí k záhadě

I přesto se archeologům podařilo složit skládačku díky dostupným důkazům. Některé mince nalezené ve vraku byly raženy v letech 1525 až 1538 a obsahovaly podobiznu krále Dom Joao III. Tento fakt nasvědčuje tomu, že loď musela plout někdy v průběhu těchto 13 let. Dalším důkazem bylo množství měděných ingotů, což svědčí o tom, že loď směřovala do Indie, ne na zpáteční cestu.

Archeologové také objevili starý rukopis nazvaný Memoria das Armadas, který obsahoval ilustrace flotil, jež vypluly do Indie v 16. století. Na jedné z těchto ilustrací byla zachycena loď s nápisem "Bom Jesus" a označením "ztracena". To další potvrzuje, že vrak je právě tím, čím se zdá.

Osud posádky

Kromě fascinujícího pokladu a vzrušujícího historického objevu nesmíme zapomínat na osudy lidí, kteří se na lodi nacházeli. Jaký byl osud posádky, se už asi nikdy nedozvíme, ale nález lidských kostí naznačuje, že zahynula. Podmínky při ztroskotání lodi byly tak extrémní, že přežití bylo téměř nemožné.

Navzdory všem obtížím a ztrátám se objev lodi Bom Jesus stal jedním z nejdůležitějších historických nálezů. Informace, které z něj získáme, nám mohou poskytnout cenné poznatky o době objevů a prohloubit naše porozumění minulosti. Doufejme, že odborníci, kteří se na tomto projektu podílejí, budou schopni odhalit další tajemství, která tato ztracená loď ukrývá.

Zdroje: ancient-origins.net, nypost.com, greekreporter.com