Zdroje: gizmodo.com, www.britannica.com, inews.co.uk

Nejstarší zmínka o jezerní příšeře pochází už z roku 565. Neznámý tvor tehdy napadl plavce, avšak stáhl se zpět do hlubin na příkaz svatého Kolumby, který tou dobou šířil ve Skotsku a Irsku křesťanství.

Prastará legenda se připomněla v roce 1933, kdy byla vedle jezera Loch Ness dostavěna silnice a jeden projíždějící pár údajně spatřil ohromné zvíře, "draka nebo pravěkou příšeru", která se jim připletla do cesty a vzápětí zmizela v jezeře.

Tajemné stopy... a velká ostuda

Hned v prosinci toho roku k jezeru zavítal lovec senzací Marmaduke Wetherell a ke svému šoku na břehu jezera objevil záhadné stopy, které podle jeho odhadu musely patřit zvířeti o šestimetrové délce. Nález ale poté přezkoumali vědci z přírodního muzea a došli přitom k závěru, že stopy byly uměle vyrobeny stojanem na slunečník nebo popelníkem s podstavcem ve tvaru hroší tlapy. Nikdy se nezjistilo, zda byly dílem samotného Wetherella, nebo je sem narafičil neznámý šprýmař. Každopádně tím ale začala celá série komických hoax.

V roce 1972 skupina zoologů z Yorkshiru vytáhla z lochnesských vod mršinu děsivého vzhledu: tvor měl hlavu medvěda, tělo pokryté šupinami a na tlapách se rýsovaly veliké drápy. Vědci svůj nález naložili do dodávky, aby ho převezli do laboratože k dalšímu zkoumání, ale ke své smůle byli zastaveni policisty, kteří bděli nad zákazem cokoli z jezera vytahovat, natož odvážet. Zkazili tak "velkou legraci", protože zoologové museli s pravdou ven a přiznali, že záhadnou mršinou bylo ve skutečnosti tělo zabitého a naporcovaného býka.

Plesiosaurus to asi nebude

Pokud tedy Nessie opravdu existuje, dokáže se dobře skrývat, protože domnělé důkazy o její existenci vždy zavánějí podvodem. Objevila se spekulace, že by mohlo jít o pravěkého plesiosaura, kterému se nějakým zázrakem podařilo přežít zrovna v jezeře Loch Ness až do dnešních dnů. Tato teorie však má dvě zásadní slabiny: za prvé, plesiosaurus se mohl pohybovat jen pod vodou a nedokázal vystrčit hlavu i s krkem nad hladinu, jak nám prezentují fotografie údajné Lochnessky. Za druhé, jmenovaný tvor oficiálně vyhynul před 65,5 miliony lety a krajina dnešního Skotska si poté prošla obdobím, kdy zde nebylo nic jiného než led. Naživu se tu mohly udržet možná tak nějaké mimořádně odolné bakterie, ale rozhodně ne plesiosaurus.

Když promluví DNA...

Světlo do záhady se pokusil před dvěma lety vnést australský vědec Neil Gemmell. Jeho tým odebral z různých hloubek jezera Loch Ness 250 vzorků vody obsahujících šupiny, zbytky rybích těl, kůže i výkalů a podrobil je analýze DNA. Známky o přítomnosti velkého ještěra žádné nenašel, zato objevil velké množství DNA úhořů.

"Je možné, že někteří úhoři v jezeře dorůstají neobvyklých rozměrů? Možná. Z DNA nepoznáme, zda je úhoř malý nebo gigantický," uvedl Neil Gemmell. Podle jeho názoru by mohlo jít o střízlivé vysvětlení, odkud se pověst o příšeře Nessie vzala. Zároveň by to ale znamenalo, že si motoristé v roce 1933 historku o drakovi vymysleli. Není přeci myslitelné, aby úhoř přebíhal silnici...