Zahrady rajské

Zahradu Alnwick založil v roce 1750 Hugh Percy, 1. vévoda z Northhumerlandu. O její rozkvět se postaral 3. vévoda, též H. Percy, sběratel rostlin, který přivážel semínka z celého světa. V polovině 19. století 4. vévoda téhož jména založil italskou zahradu s lipovými alejemi a tisovými topiary. Za války zahrady sloužily pro pěstování plodin. Poté začaly chátrat. V roce 1950 byl zahradní areál uzavřen.

O znovuzrození se zasloužila v roce 1997 Jane Percy, vévodkyně z Northhumerlandu. První část nových zahrad s kaskádami byla otevřena v roce 2001. Zpřístupňovány byly postupně do roku 2006 a rekonstrukce stála 42 milionů liber. Dnes zahrady Alwick Garden navštěvují tisíce turistů. Procházet se můžou mezi sbírkami růží, pěstěnými topiary, parky s fontánami. A ti odvážní, kteří nemají strach zavítají i do Zahrady jedů.

Čtěte také

jabuticaba

Čtěte také

Prohlédněte si tento bizarní ovocný strom. Děsivé kuličky chutnají jako jogurt

Zahrada ďábelská

Na nebezpečí „ďábelských“ rostlin v této části zahrady upozorňuje nejenom cedule na bráně, ale před vstupem jsou návštěvníci důrazně varováni ústně, aby se žádné z rostlin nedotýkali, nečichali k nim, natož aby nějakou chtěli ochutnat. Nicméně i tak se stává, že se nadýchají výparů a omdlí. Brána je zamčena, dovnitř smí návštěvníci v malých skupinkách a jen s průvodcem.

V zahradě se pěstuje přes sto druhů jedovatých, omamných a narkotických rostlin. Všechny nejsou vyloženě „exotické“, známe je i z našich zahrad. Je to například žlutě kvetoucí štědřenec, který je po tisu považován za nejjedovatější strom v Británii. Obsahuje jed cytisin, hlavně semena a květy. Při požití větší dávky může nastat smrt do hodiny. I rododendrony jsou zde zastoupeny. Listy obsahují neurotoxin grayanotoxin. Pokud by včely vytvářely med pouze z nich, byl by halucinogenní a ve větších dávkách smrtelný. Celá jedovatá je čemeřice, oblíbená jarní květina. Nejedovatější je pak její kořen.

Abeceda drog

Jiné rostliny nejsou tak známé, což jim na jedovatosti nijak neubírá. Nejjedovatější rostlinou zde je skočec (viz úvodní obrázek). Semena obsahují prudký jed ricin a alkoloid ricinin. Poškozuje játra, ledviny a slezinu, způsobuje vnitřní krvácení. Smrt po požití nastává do týdne. V zahradě se pěstuje celá „abeceda“ drog. Opiový mák, konopí, khat"… Zde pěstované rostliny nemusíme pouze sníst, aby zabily. Jedovatý bolševník spálí kůži a puchýře naskakují až sedm let. Bobkovišeň obsahuje glykosid amygdali, který při stříhání uvolňuje kyanovodík. Pravda, venku neuškodí, ale pár čerstvých větviček v uzavřeném prostředí může člověku způsobit značné problémy.   

Oblíbenou rostlinou vévodkyně Percy je brugmansie, známá jako andělská trumpeta. Všechny části jsou halucinogenní. „Viktoriánské dámy si často nechávaly květ z této rostliny na karetních stolcích a přidávaly si malé množství pylu do čaje pro trip podobný LSD,“ vysvětluje vévodkyně.

Zahradu jedů založila v roce 2006 sama vévodkyně Percy. Původně chtěla pěstovat byliny. Při návštěvě Italie navštívila „jedové“ zahrady Medicejů a řekla si: „Tohle je způsob, jak zaujmout děti. Nezajímá je, že aspirin pochází z kůry stromu. Opravdu zajímavé je dozvědět se, jak vás rostlina zabije, jak pacient umírá a jak se cítí před smrtí.“ Zahrada jedů se stala součástí vzdělávacího protidrogového programu. „Je to způsob, jak vzdělávat děti, aniž by si uvědomovaly, že jsou vzdělávány,“ říká vévodkyně.

Čtěte také

ploštěnka skleníková

Čtěte také

Ve Francii se množí draví červi. Dorůstají půl metru a jsou nebezpeční

Zdroje: www.bbc.comwww.smithsonianmag.comwww.youtube.com