Lidé z Mangbetu byli velmi zruční jako hrnčíři, stavitelé nebo sochaři a živili se především tím, co sami vypěstovali nebo ulovili podobně jako mnoho jiných kmenů a etnik, které se v Kongu nacházejí. Rozhodně však budili největší pozornost svým unikátním vzhledem.

Lidé na všech kontinentech světa měnili po tisíciletí svá těla z nejrůznějších estetických důvodů. Jedním z nejstarších a rozšířených postupů byla změna tvaru lebky. Technika známá jako umělá kraniální deformace zahrnovala manipulaci s měkkými lebkami dětí.

Symbol krásy: Dlouhá hlava

Lidé z Mangbetu budili odjakživa v zemi velký rozruch. Ačkoliv počet obyvatel tohoto kmenu není nijak vysoký, proslul tím, co považuje za symbol krásy. Zatímco v moderních západoevropských zemích může být pro někoho ideálem perfektní make-up, opečovávané dlouhé vlasy nebo bezchybný úsměv, na severovýchodě Konžské republiky to jsou protáhlé lebky. Jejich dlouhé tvary by všude jinde na světě znamenaly spíše vážnou deformaci hlavy, tady jsou však považovány za krásné a jsou jakýmsi znakem prestiže, moci a inteligence.

Tradice Lipombo

V minulosti tak ženy dělaly vše pro to, aby jejich děti tento tvar lebky opravdu měly. V praxi to znamenalo, že zhruba měsíc po narození dítěte začaly s tradicí zvanou Lipombo. Hlavička dítěte se zabalila do oblečení tak, aby se vyvíjela do požadovaného protáhlého tvaru. Jak jistě víte, lebka novorozeňat je ještě tvárná, a tak se hlava dala celkem lehce prodloužit.

Je tento postup nebezpečný pro vývoj mozku?

Ačkoliv evropští kolonialisté tuto praktiku v padesátých letech dvacátého století zcela zakázali, někteří členové kmenu Mangbetu svazují svým dětem hlavičky dodnes. Vědci se přeli, zda je dodržování této tradice bezpečné pro zdravý vývoj mozku dítěte. Nakonec ovšem potvrdili, že na vývoj mozku tento zvláštní zvyk nemá negativní vliv, jelikož mozek je velmi pružný orgán, který je schopen růst do jakéhokoliv tvaru lebky.

Ženy v dospělosti dokonce nosily vysoké komplikované účesy, aby upozornily na tuto abnormalitu.

Zdroje: www.onlymen.cz, cs.mydailyselfmotivation.com