Zázrak rovnováhy

Sibiřské jezero Bajkal je fascinujícím místem plným tajemství a zázraků přírody. Je tak velké, že si jej lze snadno splést s mořem. V zimě se zde odehrává vzácný fenomén známý jako "bajkalský zen". Velké kameny balancují na tenkých ledových sloupcích nad hladinou jezera a vypadají jako by se vznášely ve vzduchu. Fotografie tohoto úkazu se okamžitě rozšířily po internetu. A i když byly zpočátku považovány za nepravé, brzy bylo prokázáno, že jsou autentické. Studium "bajkalského zenu" stále pokračuje a vědci se snaží objasnit, jak tyto pozoruhodné útvary vznikají.

Vědci Nicolas Taberlet a Nicolas Plihon z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum se pustili do pátrání po původu zenových kamenů. A konečně objevili tajemství, které vysvětlili ve své studii. Ukázalo se, že klíčem k jejich vzniku je nerovnoměrný proces sublimace okolního ledu, který vytváří postupně se tvořící sloupek ledu, na němž kámen klidně spočívá.

Zdroj: Youtube

Jak vznikají zenové kameny

Otázkou zůstává, jak se kameny udrží v takové rovnováze? Tajemstvím je samotný kámen, který působí jako deštník, který chrání tenký sloupec ledu pod ním před slunečním zářením. Díky tomu se led pod kamenem sublimuje pomaleji než okolní led, což vede ke vzniku neuvěřitelného efektu rovnováhy.

Aby vědci pochopili tento proces ještě lépe, zkusili ho reprodukovat v laboratoři. Ve vakuové komoře vytvořili podmínky podobné těm na zamrzlém jezeře Bajkal a pozorovali, jak led pod kamenem postupně sublimuje. A opravdu, vznikl sloupek ledu, který připomínal zenové kameny, i když v laboratorním prostředí to trvalo rychleji než ve volné přírodě.

Při zkoumání tohoto jevu vědci také objevili další zajímavý aspekt. Tvarování prohlubně na základně ledového sloupku není jen dílem kamenů, ale i infračerveného záření, které kamenné disky emitují. To vytváří charakteristickou depresi okolo sloupku, která dodává zenovým kamenům ještě větší kouzlo.

Harmonie prvků

Zenové kameny vznikají jinak než klasické ledovcové plotny, které jsou vytvářeny slunečním zářením. Jsou výsledkem sublimace a harmonie mezi kamenem a ledem, zatímco ledovcové plotny vznikají díky tepelným vlastnostem kamene.

Každopádně úchvatné přírodní skvosty na zamrzlém Bajkalu nám připomínají, jak moc jsou svět a jeho procesy plné neuvěřitelných zázraků. Ať už se nacházejí na ledové ploše jezera Bajkal nebo v tajuplných jeskyních, zenové kameny nám ukazují, jak krásná a podivuhodná může být příroda ve svých nejtišších okamžicích.

Zdroje: www.sciencealert.com, www.odditycentral.com, explorersweb.com