Jeskyni Eisriesenwelt najdeme v pohoří Tennengebirge, které je zajímavé samo o sobě a ve spojení s dalšími horskými masivy Dachstein, Gosaukamm a Hagengebirge vytváří dokonalou atmosféru pro trávení aktivní dovolené i pro sportovní výkony trénovaných jedinců. Romantičtěji založené duše zase určitě nadchnou zdejší vodopády a průhledy do nížin, posetých upravenými horskými chatami. Ani to ale není všechno, to nejlepší se tady skrývá v podzemí. 

Čtěte také

Ledová jeskyně na Kamčatce vypadá jako ze sci-fi filmu

Čtěte také

Ledová jeskyně na Kamčatce je duhovou hříčkou přírody. Připomíná výjev ze sci-fi

Kilometry a kilometry jeskyně

Jak velká může být taková ledová jeskyně? Uvážíme-li, že jde o největší ze všech, pak se nemusíme ve svém odhadu příliš omezovat. Celých dvaačtyřicet kilometrů čtverečních podzemních prostor by ale i přesto asi hádal jen málokdo. Navíc jsou její ohromující rozměry doplněny nádhernými ledovými scenériemi a útvary, od nichž není možné odtrhnout zrak. Veškerá tahle nádhera se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů, tedy vlastně na vrcholu Sněžky. 

Teplo odhalilo úžasnou jeskyni

Eisriesenwelt znamená v překladu Svět ledových obrů a podle toho to tady také vypadá. Je to říše ohromných zmrzlých sloupů a vodopádů, jejichž život zastavil chlad. Ledové krápníky vytvářejí nevšední atmosféru podobnou tradičnějším jeskyním, ale vše je tvořeno jen zmrzlou vodou. Jako první to zjistili lidé již v roce 1879, kdy byly tyto podzemní prostory pro moderní svět objeveny. Napomohlo k tomu toho roku nebývalé teplo, které odkrylo doposud zamrzlý a neznatelný vchod do jeskyně. První oficiální návštěvníci se ale po vyznačené prohlídkové trase prošli až o třiatřicet let později. Dodnes je hlavním cílem turisté hlavní jeskyně celého desítek kilometrů dlouhého komplexu. Právě ta nabízí nejsilnější zážitky a nejkrásnější ledové útvary. 

Děsivé pověsti i pocity

Vstupu do této jeskyně se určitě nemusí bát ani lidé, trpící klaustrofobií. Její výška totiž v některých místech dostahuje až skutečně úctyhodných dvaceti metrů. To ale neznamená, že by se tady nemohly vyskytovat jevy, které mnohého návstěvníka vyděsí. O jeskyni se hovoří jako o sídle duchů a dokonce i draků. Vědci se samozřejmě s těmi, jimž bujná fantazie dovolí podobným pověstem uvěřit, budou přít až do posledních zbytků sil, ale uvnitř podzemního ledového paláce je poměrně lehké tomu všemu uvěřit. 

Uhlídá zdejší drak svůj poklad? 

Ledové sloupy, stalaktity i stalagmity, ale i další útvary, vrhají leckdy tak podivné stíny, že se skutečně zdá nemožné, aby byli návštěvníci v jeskyni sami. “Něco” tady je zkrátka stále s nimi. A ten bájný drak? Ten prý žije na samém konci jeskyně a chrání poklad, ukrytý ještě hlouběji v zemi. Pravděpodobně jej nikdo zatím neviděl a ani neuvidí, ale něco děsivého tady přece jen je, alespoň v pocitech, které provázejí turisty při odchodu z jeskyně. 

Zcela přirozené přírodní zázraky

Na draky a duchy s největší pravděpodobností nevěří vědci, kteří sem přicházejí vlastně do práce. Jeskyně Eisriesenwelt je kromě jiného také výzkumným centrem, které odborníkům nabízí nevšední pohled na přizpůsobivý a nenáročný život některých neobvyklých druhů hub a dalších jednodušších organismů. O překvapení pro všechny typy návštěvníků tedy v téhle jeskyni není nouze. Z Prahy sem přitom cesta trvá jen kolem čtyř a půl hodiny. Není to dobrý tip na chladivý výlet? 

Zdroje: en.wikipediaeisriesenwelt, salzburk.info

Čtěte také

Jurikův dóm

Čtěte také

Zbrašovské aragonitové jeskyně: krása plynových jezírek