Jeskyni Eisriesenwelt najdeme v pohoří Tennengebirge, které je zajímavé samo o sobě a ve spojení s dalšími horskými masivy Dachstein, Gosaukamm a Hagengebirge vytváří dokonalou atmosféru pro trávení aktivní dovolené i pro sportovní výkony trénovaných jedinců. Romantičtěji založené duše zase určitě nadchnou zdejší vodopády a průhledy do nížin, posetých upravenými horskými chatami. Ani to ale není všechno, to nejlepší se tady skrývá v podzemí.

Kilometry a kilometry jeskyně

Jak velká může být taková ledová jeskyně? Uvážíme-li, že jde o největší ze všech, pak se nemusíme ve svém odhadu příliš omezovat. Celých dvaačtyřicet kilometrů čtverečních podzemních prostor by ale i přesto asi hádal jen málokdo. Navíc jsou její ohromující rozměry doplněny nádhernými ledovými scenériemi a útvary, od nichž není možné odtrhnout zrak. Veškerá tahle nádhera se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů, tedy vlastně na vrcholu Sněžky.

Teplo odhalilo úžasnou jeskyni

Eisriesenwelt znamená v překladu Svět ledových obrů a podle toho to tady také vypadá. Je to říše ohromných zmrzlých sloupů a vodopádů, jejichž život zastavil chlad. Ledové krápníky vytvářejí nevšední atmosféru podobnou tradičnějším jeskyním, ale vše je tvořeno jen zmrzlou vodou. Jako první to zjistili lidé již v roce 1879, kdy byly tyto podzemní prostory pro moderní svět objeveny. Napomohlo k tomu toho roku nebývalé teplo, které odkrylo doposud zamrzlý a neznatelný vchod do jeskyně. První oficiální návštěvníci se ale po vyznačené prohlídkové trase prošli až o třiatřicet let později. Dodnes je hlavním cílem turisté hlavní jeskyně celého desítek kilometrů dlouhého komplexu. Právě ta nabízí nejsilnější zážitky a nejkrásnější ledové útvary.

Děsivé pověsti i pocity

Vstupu do této jeskyně se určitě nemusí bát ani lidé, trpící klaustrofobií. Její výška totiž v některých místech dostahuje až skutečně úctyhodných dvaceti metrů. To ale neznamená, že by se tady nemohly vyskytovat jevy, které mnohého návstěvníka vyděsí. O jeskyni se hovoří jako o sídle duchů a dokonce i draků. Vědci se samozřejmě s těmi, jimž bujná fantazie dovolí podobným pověstem uvěřit, budou přít až do posledních zbytků sil, ale uvnitř podzemního ledového paláce je poměrně lehké tomu všemu uvěřit.

Zdroj: Youtube

Uhlídá zdejší drak svůj poklad?

Ledové sloupy, stalaktity i stalagmity, ale i další útvary, vrhají leckdy tak podivné stíny, že se skutečně zdá nemožné, aby byli návštěvníci v jeskyni sami. “Něco” tady je zkrátka stále s nimi. A ten bájný drak? Ten prý žije na samém konci jeskyně a chrání poklad, ukrytý ještě hlouběji v zemi. Pravděpodobně jej nikdo zatím neviděl a ani neuvidí, ale něco děsivého tady přece jen je, alespoň v pocitech, které provázejí turisty při odchodu z jeskyně.

Zcela přirozené přírodní zázraky

Na draky a duchy s největší pravděpodobností nevěří vědci, kteří sem přicházejí vlastně do práce. Jeskyně Eisriesenwelt je kromě jiného také výzkumným centrem, které odborníkům nabízí nevšední pohled na přizpůsobivý a nenáročný život některých neobvyklých druhů hub a dalších jednodušších organismů. O překvapení pro všechny typy návštěvníků tedy v téhle jeskyni není nouze. Z Prahy sem přitom cesta trvá jen kolem čtyř a půl hodiny. Není to dobrý tip na chladivý výlet?

Zdroje: en.wikipedia, eisriesenwelt, salzburk.info