Kamčatka je pro většinu z nás stále ještě neprobádaným územím. Nejenže se do těchto míst málokdo podíval, ale mnozí si ani neumí představit, jakou krajinu bychom zde našli. Pro ty zvídavější je možné popsat poloostrov na Dálném východě, který je součástí Ruska, jako velmi nehostinné místo, kde ani v “parném létě” teploty nepřekračují 15 °C. Na druhou stranu v chladných měsících tady nemusíme čekat žádné kruté mrazy, padající desítky stupňů pod nulu. Lednový průměr tady činí celkem snesitelných -6 °C. Za návštěvu ale tato část světa stojí, již jen kvůli neskutečně nádherné jeskyni, která – tak, jak se objevila – může také snadno zmizet. Jak je to možné?

Ty nejlepší podmínky

Řeč je o ledové jeskyni, kterou vědci teprve před několika lety objevili při úpatí známé tamní sopky Mutnovskij. Na jejím vzniku se podílel jak sníh, jehož je v oblasti většinou dostatek, tak i čas, jenž jako by v této oblasti snad ani nehrál žádnou roli. Svůj díl práce odvedly také žhavé proudy lávy pod zemským povrchem a horká voda, která tady z podzemí vyvěrá. Všechny tyto okolnosti dohromady tvoří jedinečnou příležitost pro vznik ledové jeskyně, jakou jinde na světě jen těžko najdeme.

Každý den jiná jeskyně

Jak stěny tak i strop této jeskyně jsou tvořeny ledem a sněhem, jež zvláště v horní části mohou při tenčí vrstvě prosvítat. Denní světlo, které se přes strop snaží alespoň částečně proniknout dovnitř této ledové chodby, pak maluje na její stěny kouzelné barevné obrazce, měnící se v průběhu dne. Turisté, kteří sem zavítají, tak mají i při opakované návštěvě možnost vždy vidět něco nového a podívat se na tuto jeskyni doslova v novém světle.

Nejistý osud přírodního zázraku

Magické kouzlo tohoto místa bylo objeveno relativně nedávno a na cestu k jeskyni je lépe vzít si s sebou průvodce. Zvenku totiž ani v jejím nejbližším okolí nic nenaznačuje, že se zvídaví průzkumníci přiblížili k takovému unikátu. Navíc – kdo by se chtěl do ledovcové jeskyně podívat, neměl by svoji návštěvu Kamčatky příliš odkládat. Nikdy totiž není tak docela jisté, zda sopka Mutnovskij, která se ve své podstatě autorem uvedené přírodní nádhery, znovu nevybuchne. V takovém případě by vyvržený žhavý materiál jeskyni během krátké doby zcela zničil.

Zdroj: Youtube

Může vzniknout nový unikát?

I kdyby se to ale stalo, vědci předpokládají, že zdejší podmínky, 2322 metrů vysoký vulkán Mutnovskij, podzemní geotermální toky, příhodná teplota i hojné srážky v průběhu celého roku, by se brzy postaraly o vznik další podobné chodby. Ledovcové jeskyně na Kamčatce mohou v průběhu let mizet a znovu se objevovat v nové podobě a kráse. Příroda je zkrátka skutečně, jak se odpradávna říká, mocná čarodějka. Jen jí lidé nesmí příliš “pomáhat”.

Zdroje: orangesmile, amusingplanet, interestingengineering