Fascinující objevy v lednickém parku

Zdroj: Youtube

Scenérie, která se ve své plné kráse naskytne jen při pohledu z výšky. Kromě rozsáhlého areálu plného zeleně a starobylých staveb je totiž možné spatřit i něco nečekaného. Zahrada lednického zámku totiž ukrývá něco, co by mohlo změnit naše vnímání historie.

Symboly odkrývají kvetoucí kaštany

Lednický park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, je plný nádher a tajemství. Právě sem se zaměřili oči historiků a archeologů, které upoutaly neobvyklé vzory vyskytující se mezi starými stromy.

Podle zahradního architekta Přemysla Krejčiříka jsou stromy vysázeny záměrně tak, že tvoří specifické obrazce, jako jsou kosočtverce a oktagony. Ty nejsou vidět z úrovně země, ale z ptačí perspektivy jsou jasně patrné. Nejlépe jdou vidět v době, kdy kvetou kaštany. Právě tyto stromy totiž stojí na nejklíčovějších místech.

Dílo tajemných zednářů

A co vlastně tyto vzory znamenají? Mohly by být důkazem dávné zednářské aktivity v oblasti? Zednáři, známí svými symboly a rituály, mohli využívat takových obrazců ve svých svatyních nebo na dalších kultovních místech. A právě obrazce tvořené stromy zednářské symboly nápadně připomínají. V centru těchto obrazců se nacházel sluneční chrám.

Zednářská zahrada

Ze zednářské zahrady se dochovalo jen torzo. Některý z původních majitelů nechal přitom zednářskou zahradu zcela zlikvidovat, ale po letech se našel někdo, kdo historii této části parku znal a nechal znovu vysadit právě kaštany na klíčová místa. Jen díky tomu se podařilo odhalit neobvyklé tajemství, a to díky leteckým snímkům. "Někdo tady stromy vysadil tak, aby symboly zahrady mohli jeho pokračovatelé najít," vysvětlil Krejčiřík. Odhalení může poskytnout nový pohled na historii zámku Lednice a jeho spojení se zednáři. Prastará zednářská zahrada není v běžné návštěvnické trase, ale pozorný návštěvník ji dokáže odhalit a projít se po místech, která byla zjevně se zednářstvím úzce spojena.

Ostatní skvosty lednického parku

Zednářská zahrada není jediným záhadným místem v Lednici. Tento rozlehlý areál je plný zvláštních a fascinujících staveb, jako je například minaret - 60 metrů vysoká věž viditelná téměř z jakéhokoli místa v komplexu. Je zde také Chrám Tří Grácií, kouzelná stavba obklopená dvanácti jónskými sloupy. A pro milovníky romantických zřícenin je tu Janův hrad, postavený jako lovecký zámeček.

Lednický zámek nadchne nejen milovníky historie a kultury. Je to také místo krásy a pohody, kde si může návštěvník odpočinout a načerpat nové síly. A na své si zde přijdou i příznivci záhad, které láká poznat vše, co se týká tajuplného zednářství.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, vyslapy.cz, kudyznudy.cz