Klenot střední Evropy

V hlubokém srdci střední Evropy, obklopen zelenými lesy a tajemnými historickými památkami, leží zámek Lednice. Tento ohromující příklad anglické tudorské gotiky se třpytí jako jeden z největších pokladů regionu. Od roku 1996 ho zdobí význačný zápis na seznamu UNESCO a přitahuje turisty z celého světa.

Zdroj: Youtube

Vliv Lichtenštejnů

V základech zámku pulzují dějiny rodiny Lichtenštejnů, kteří se v průběhu staletí stali pány panství a zasáhli do jeho vývoje tak hluboko, že stopy jejich působení lze dosledovat ve všech zákoutích zámeckého komplexu. Původní gotická tvrz, postavená již ve 13. století, se postupně vyvinula do nádherného zámku, jak ho známe dnes. V roce 1846 rozhodl kníže Alois II. z Lichtenštejna, že Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná, a tak dal zahájit rozsáhlou rekonstrukci, která změnila Lednici v reprezentativní letní sídlo anglické gotiky. Reprezentační sály v přízemí sloužily jako místo pro setkání evropské šlechty a pořádání velkolepých událostí.

Skvost v podobě lednického parku

Kromě nádherného zámku je dalším pokladem tohoto místa park. V zámeckém parku je k vidění nejen rybník a majestátní minaret, ale také skrytá zahrada, jejíž existence byla dlouho zapomenuta. Jde o zednářskou zahradu, která byla objevena náhodou, když zahradníci zkoumali letecké snímky a porovnávali je s původním plánem parku. Brzy zjistili, že stromy v této části parku byly vysázeny do různých geometrických tvarů – kruhů, kosočtverců, a dokonce mnohoúhelníků. Každý tvar nesl svůj vlastní význam a symboliku.

Staré kaštany a jejich klíčová role

Zahrada, která dnes zůstává tajuplně ukrytá v porostu stromů, ožívá jednou za rok, kdy v parku kvetou staré kaštany, jež byly strategicky umístěny na klíčových místech. Označení "zednářská zahrada" bylo přiřknuto teprve nedávno – samotná symbolika a historie zahrady totiž souzní se zednářskými motivy, které lze nalézt i na zámeckých zdech.

Tajemná symbolika ukrytá ve stromech

Lednická zednářská zahrada nyní nabízí návštěvníkům možnost odhalit starobylou symboliku a filozofii skrytou v uspořádání stromů. Bez ohledu na to, zda věříme v tajemství a symboliku svobodného zednářství, tato zahrada nám umožňuje ponořit se do minulosti a nalézt spojení mezi přírodou a lidským poznáním.

Pokud máte chuť na dobrodružství a poznání, neváhejte vydat se na cestu objevování této zednářské zahrady. Ať už jste historický nadšenec, milovník přírody nebo zvědavý cestovatel, skrytá oáza v lednickém parku vám nabídne poutavý pohled do minulosti spojený s touhou po poznání a tajemství.

Zdroje: babinet.cz, atlaspamatek.info, irozhlas.cz