Nefunkční kanalizace

Luciano Faggiano, obyčejný muž z italské Leccy, chtěl opravit nefunkční toaletu ve svém domě, když se prokopal do zcela zvláštního světa.

Faggiano spolu se svými třemi syny strávil několik dlouhých let tím, že hledal důvod nefungujícího odpadního potrubí svého domu. Pustil se do opravy, během které však narazil na vzácné archeologické nálezy.

Jak se později ukázalo, nálezy byly staré více než 2 000 let. Faggiano spolu se syny následně odhalili několik vrstev z historie své země.

Kopáním do falešné podlahy odkryli středověké kameny. Jejich odhalením se dostali k tajemné hrobce Messapianů. Starověkému řeckému kmeni, který danou oblast obýval celá staletí před příchodem křesťanství.

Faggiano ale snahou opravit nefunkční kanalizaci objevil mnohem více. Vykopal celou řadu starověkých artefaktů. Za zmínku stojí zbytky franťiškánské kaple, starý prsten patřící jezuitům, římská sýpka nebo dokonce rytiny templářů.

Obří poklad

Faggiano spolu se svými syny dlouho pokračovali ve vykopávkách svépomocí. To do okamžiku, kdy je nahlásili zlomyslní sousedé, kteří dostali podezření, že se v domě děje něco nezákonného.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv měl Faggiano vykopávky skutečně hlásit patřičným úřadům, i po nahlášení získal povolení pokračovat v tom, co započal. S podmínkou, že na veškerou práci bude dohlížet zkušený archeolog.

Faggiano a jeho synové objevili poklad obrovské hodnoty. Vše, co našli, ale museli odevzdat státu jako jedinému zákonnému vlastníkovi. A to i přesto, že všechny výkopové práce hradil Faggiano z vlastních úspor.

Obří poklad, který Faggiano nalezl během snahy o opravu kanalizace, čítal na 5000 artefaktů. S nimi objevil i místo, kde byla nefunkční kanalizace. Faggiano tak kromě služby státu nakonec opravil i to, co celou akci započalo.

Příslušné úřady vystavily všechny artefakty v místním muzeu, nesoucí Faggianovo jméno. Jedná se o první a zatím jediné muzeum tohoto typu, které je v Lecce k vidění.

Místa, která Faggiano vykopal, dnes slouží jako podzení komnaty přístupné veřejnosti. Vstoupit do nich lze po točitém schodišti. Rázem se ocitnete na skleněných podlahách, které vás vtáhnou do hluboké a krásné historie Leccy.

www.luccamuseinazionali.it, www.museofaggiano.it, www.culturalheritageonline.com