Nejdražší houba na světě

Často vypadají jako shnilé brambory, které jsou cítit potem. Řeč je o lanýži. Králi hub, který se již dlouho považuje za jednu z nejlepších světových pochoutek. Nabízí ho téměř každá pětihvězdičková restaurace na světě.

Ačkoliv byly lanýže po dlouhé roky výsadou Francouzů a v České republice byly vzácné, nyní, jak se zdá, je objevily na Moravě. Důvodem tomu jsou především změny teplot a s ní spojené vlhkosti.

Lanýže rostou na neobvyklých místech. Nalézt je můžete u silnici nebo přímo na lesní cestě. Jsou to zákonem chráněné houby, za jejichž sběr hrozí vysoká pokuta.

Lanýže pocházejí z oblastí kolem Středozemního moře. Místem jejich původu tak kromě Francie může být také Chorvatsko či Itálie. Jde o pochoutku, která je natolik ceněná, že za jeden kilogram můžete zaplatit až několik desítek tisíc korun.

Jako kulinářská pochoutka se lanýž používá od 4. století př. n. l. Lanýže s oblibou konzumovali měšťané, vysocí církevní hodnostáři či šlechta. Na sběr zralých lanýžů se používají psi nebo prasata.

Lanýže na Moravě

Za objevem moravských lanýžů stojí mykolog Jiří Polčák. Ten si na odhalení vzácných hub již dlouho činil zálusk. Jak si usmyslel, tak i učinil. Místo jejich nálezu však odtajnit odmítl.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Polčák přesto prozradil, že místo, kde se lanýže vyskytují, je součástí dubového háje na Moravě. Jak sám uvedl, podmínky, které toto místo nabízí, je pro růst lanýžů zcela ideální.

"Zažili jsme vhodné podmínky: vysoké teploty a vlhkost, které byly pro jejich růst zcela ideální. V České republice jsou bezesporu velmi vzácné, dříve se vyskytovaly jen na několika málo místech. Nalézt však první vzorek bylo svým způsobem neuvěřitelné. Lidé v této oblasti hledali lanýže celá léta a bez úspěchu," uvedl mykolog.

V České republice jsou lanýže skutečným skvostem. Jsou tak vzácné, že jsou chráněné zákonem. Objev Jiřího Polčáka tak jen ztěží skončí na talíři jako pochutina.

"Lanýž patří mezi nejvyhledávanější světové pochoutky a je pravda, že lanýže se nedají srovnat s žádnou jinou houbou. Ale já sám jsem naprosto spokojený už jen s tím, že se mi nález podařil. Je to možná nejsevernější nález v Evropě. Jsem šťastný už jen z toho, že mohu fotografovat vzorky a pozorovat, jak rostou. Nepotřebuji je jíst," dodal Polčák.

ct24.ceskatelevize.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, en.wikipedia.org