I když jsme v posledních letech byli zvyklí o lanýžích uvažovat jako o surovině, kterou v našich podmínkách bez dovozu ze zahraničí neseženeme, mykolog Jiří Polčák před časem všechny vyvedl z omylu. Dosvědčil totiž nález tohoto gurmetského pokladu v jednom z dubových lesů na jižní Moravě.

Pozor na sběr, vyjde draho

Přesné místo svého vzácného nálezu z pochopitelných důvodů (alespoň před běžnou veřejností) neprozradil. Jak následně sám uvedl, změny klimatu jeho růstu i v našich podmínkách jednoznačně nahrávají. Není tedy divu, že se lanýže stěhují a mohou se vyskytovat i u nás. Houbaři si ale musí dávat dobrý pozor: jde o přísně chráněnou houbu a za její sběr mohou zaplatit hodně tučnou pokutu.

Lanýž na trhu? Ale ano...

Málokdo přitom ví, že lanýže nejsou v našich krajích žádnou novinkou. Právě jih Moravy na ně v minulosti býval poměrně bohatý, alespoň pokud budeme hovořit v “lanýžích měřítcích”. Existují dokonce i záznamy o jejich prodeji na brněnských trzích, kde ležely na stánku vedle hřibů nebo lišek. I když to nebyla ta nejběžnější houba, lidé ji znali a využívali.

Na houby s prasetem

Zralý lanýž je nejlepší hledat po jeho vůni či zápachu, to podle toho, jak jej kdo vnímá. Proto jsou v zemích, kde je jejich sběr povolen, k hledání těchto vzácných hub využívají buď speciálně vycvičení psi nebo dokonce prasata. V případě prasat je však větší riziko, že lanýž, na kterém si sama ráda pochutnají, skončí spíš než na talíři přímo v jejich žaludku, a to je jistě nejen škoda, ale také velká finanční ztráta. Pokud by šlo o tak zvaný bílý lanýž, tedy nejvýše ceněný ze všech, přišel by takový “houbař” o zisk, který může za kilogram v korunách činit až třiatřicet tisíc. Větší lanýže mají přitom v přepočtu na stejnou hmotnost vyšší cenu než ty menší.

Zdroj: Youtube

Lanýže na záhonku vedle mrkve

I když je nález lanýžů na Moravě teprve nedávnou novinkou a jak bylo uvedeno, je jejich sběr ve volné přírodě zakázaný, mohou příznivci této pochoutky slavit. V březnu tohoto roku totiž lanýž změnou dosavadního zákona oficiálně stal zemědělskou plodinou, kterou si může každý zkusit vypěstovat na vlastním pozemku a dokonce na tuto produkci získat i dotaci. Můžeme tedy čekat, že se v dohledné době podnikání v tomto oboru rozjede naplno, i když to nebude jednoduché. Lanýže přece jen potřebují pro svůj růst velmi specifické podmínky.

Zdroje: ceskatelevize, wikipedie, ceskylanyz