Když vstoupíte do rozlehlého a zeleného areálu zámku Loučeň, který se nachází v malebné obci Loučná, čeká na vás rozmarné království nejen kamene a historie, ale také spletitých chodeb a účelných slepých uliček. Zámek totiž není jen sídlem středověkého dědictví, ale slouží jako kulisa pro nejunikátnější labyrintárium v Evropě – soubor dvanácti různých bludišť a labyrintů, které okouzlí návštěvníky všech věkových kategorií.

Zdroj: Youtube

Dílo vytvořené legendou v oboru

Autorem důmyslného uspořádání není nikdo jiný než Adrian Fisher, jeho jméno je synonymem pro labyrintovou architekturu po celém světě. Fisherovo loučeňské dílo nejenže překračuje hranice kreativity, které se vyskytují v České republice, ale nabízí i něco, co nemá na celém evropském kontinentu obdoby. Ti, kdo se proplétají těmito fascinujícími útvary, mají k dispozici mapu, která není jen navigační pomůckou – seznamuje badatele s bohatou historií labyrintů, a to jak obecně, tak i v souvislosti se zámeckým areálem.

Každý z dvanácti labyrintů v zámeckém parku o rozloze 23 hektarů se může pochlubit svým jedinečným příběhem a atmosférou.

Buxusové bludiště

Buxusové bludiště, umístěné v těsném sousedství jižního traktu zámku, je připomínkou klasických, ornamentálně pojatých labyrintů z doby baroka. Zahrada je uměleckým dílem, které připomíná eleganci a symetrii minulých století.

Světelný labyrint

Skloubení moderny s tradicí nabízí Světelný labyrint, jehož magie plně vypluje na povrch až po setmění. Na první pohled nenápadná instalace v centru zámeckého nádvoří se po západu slunce mění v omamnou světelnou show.

Travnatý labyrint

Křížový tvar, zelená tráva a sytě oranžová antuka. Travnatý labyrint je více než jen okrasnou zahradou. Slouží jako meditační prostor a místo, kde se spojuje přírodní krása s náboženskou symbolikou.

Tisové bludiště

Majestátní a robustní, takové je Tisové bludiště, největší z loučeňských labyrintů. Schodišťová lávka nás zavede do jeho nitra, a je na návštěvnících, aby se dokázali proplést spletitými cestami k druhému východu.

Dlážděné bludiště

Dlážděné bludiště nabízí interaktivní zážitek, kde si můžete vybrat barvu cesty, kterou chcete sledovat. Moderní prvek zvyšuje hravost a znovuobjevování zdejší zahrady.

Palisádové bludiště

Tento labyrint nabízí vizuální efekt obřího otisku chodidla, který je viditelný pouze z vyvýšeného můstku. Skluzavka, která vás vrátí zpět na zem, dodává místu dávku zábavy a dobrodružství.

Kamenný labyrint

Kameny vytěžené ze dna Labe dávají labyrintu silný energetickou náboj. Stává se tak mistrovským dílem, které odkazuje na dávné kultury a tradice.

Provazové bludiště

Ideální atrakce pro skupiny. Provazové bludiště nabízí netradiční zážitek, kde se spolupráce stává klíčem k úspěchu. Jde o ideální místo pro teambuildingové aktivity a hromadné výlety.

Pískovcový labyrint

S neuvěřitelným výhledem na park je Pískovcový labyrint uměleckou instalací, která je dokonale integrována do přírodního prostředí.

Prstový a písmenkový labyrint

Jedná se o menší, ale neméně fascinující labyrinty. Prstový labyrint na menhiru je meditačním místem, zatímco Písmenkový labyrint připomíná historii majitelů zámku a jejich významné role ve vývoji evropské pošty.

Královský labyrint

Královský labyrint dodává nový rozměr k celé kolekci. Je inspirován gotickými katedrálami, zejména těmi, které mladý Karel IV. navštívil. Slouží jako most mezi historií a současností.

Navštívte Loučeň a poddejte se jeho magii. Každý labyrint zde má svůj vlastní svět a svou vlastní krásu. Je to místo, kde se dá najít klid, inspirace a nekonečné možnosti pro objevování.

Zdroje: kudyznudy.cz, overenorodici.cz, kultura.cz