Ztracené město Mayů

Vstupte do města El Mirador, ztraceného pokladu mezi hustými stromy guatemalských pralesů. Toto místo kdysi pulsovalo životem jako centrum mayské civilizace, která zde vybudovala jednu z největších pyramid světa.

Zdroj: Youtube

Stavba La Danta

Stavitelé La Danty byli neobyčejně inovativní. Kromě precizního stavitelství se Mayové ve městě El Mirador vyznačovali také vynalézavými zemědělskými technikami. Navzdory nepřízni tropické půdy dokázali vybudovat efektivní systémy terasového zemědělství, čímž uživili rozsáhlou populaci města, odhadovanou až na 200 000 obyvatel.

Triády El Mirador

Obdivuhodné je také architektonické uspořádání samotného města. El Mirador se vyznačuje přítomností takzvaných triádových staveb, které tvoří tři vrcholové pyramidy. Z těchto triád vyniká právě komplex La Danta, který je s 72 metry výšky nejvyšší ze všech. La Danta je světový unikát nejen díky své výšce. Její objem překonává dokonce i Velkou pyramidu v Gíze. To z ní dělá jednu z nejobjemnějších staveb starověkého světa. A co je ještě neuvěřitelnější, vše bylo postaveno bez využití pokročilé technologie. Mayové neměli k dispozici tažná zvířata ani kolo, všechno museli vykonat pomocí ruční práce.

Obrovská dřina

Archeolog Richard D. Hansen z Idaho State University provedl výpočty, které ukázaly, že na výstavbu monumentálního mayského díla La Danta bylo potřeba ekvivalentu 15 milionů dní lidské práce. Když se zamyslíme nad tímto impozantním číslem, plně si uvědomíme nesmírnou námahu a odhodlání, které Mayové museli vynaložit na vytvoření tohoto architektonického skvostu.

Stavba La Danta byla složitým procesem, který zahrnoval řezání a dopravu kamene, těžbu a dopravu bahna, přípravu stavebních bloků zedníky, tmelení špičatých bloků, finální aplikaci štuku a další architektonické a inženýrské práce. Vše bylo navíc koordinováno s velkou precizností a kontrolou. Zachovalé pozůstatky La Danta svědčí o nesporné umělecké a architektonické genialitě Mayů. Triadická konstrukce této pyramidy představuje jednu z nejvýznamnějších inovací mayské civilizace a výjimečné svědectví o jejich kultuře.

Neobjevený poklad

Zatímco Cheopsova pyramida láká ročně miliony turistů, La Danta zůstává skryta v tajemných hlubinách guatemalské džungle. Její izolovaná poloha a obtížné cestovní podmínky zatím ochraňují tuto mimořádnou pyramidu před přetížením turisty. Tajemství La Danta představují jedinečnou příležitost pro dobrodruhy i historiky, kteří se chtějí podívat za hranice běžně známých památek. Tato mayská pyramida je připomínkou rozsáhlé a fascinující historie lidské civilizace, která je často skrytá v nejnečekanějších místech.

La Danta nás učí, že historické poklady mohou být často turisty opomíjeny a skrývat se třeba hluboko v džungli, kde trpělivě čekají na to, až je objevíme. A kdo ví, možná je to právě tato mayská pyramida, která nám jednoho dne odkryje další tajemství starověkého světa.

Zdroje: atlasobscura.com, pyramidomania.com, curiosmos.com