Nejen zločinec, ale i místní hrdina

V osmdesátých letech 20. století se Pablo Escobar stal doslova páteří kokainového obchodu. Ovládal až 80 % veškerého kokainu, který směřoval do USA, což mu vydělalo majetek odhadovaný na 30 miliard dolarů a titul nejbohatšího zločince na světě. Ačkoli byl známý svými drsnými taktikami a násilím, v Medellínu byl také považován za hrdinu. Zajímalo by vás, proč tomu tak bylo? Escobar v Medellínu investoval nemalou část svého majetku do infrastruktury, což zlepšilo život mnoha jeho obyvatelům.

Zdroj: Youtube

Politické ambice a vzestup nepřátelství

Nicméně jeho snaha o vstup do politiky vyvolala silné nepřátelství a kontroverze. Masové vraždy, únosy a teror se v době jeho nadvlády staly denním chlebem. V roce 1991, po řadě atentátů a stále narůstajícím tlaku veřejnosti, kolumbijská vláda nabídla Escobarovi, pokud se vzdá, dohodu. Podmínky kapitulace stanovily, že Escobar a jeho společníci přestanou terorizovat okolí a vydají se úřadům výměnou za slib, že nebudou vydáni do Spojených států. Vydání by znamenalo soudní proces před americkým soudem, čemuž se Escobar chtěl vyhnout. Následně vznikl jeden z nejpodivnějších fenoménů v historii trestněprávního systému - La Catedral.

Kapitulace podle vlastních podmínek

Během jednání se Escobarovi podařilo přidat i podmínky, které by zkrátily jeho vězení na pět let a zajistily, že si odpyká trest ve vězení, které si sám postavil. Vybral si své stráže a byl chráněn před kolumbijskými vojáky, kteří by mohli představovat hrozbu.

Navzdory odporu těch, kteří odmítali politiku vyjednané kapitulace, protože šlo podle nich o frašku, kolumbijská vláda v červnu 1991 upravila ústavu, aby zakázala vydávání občanů. Escobar dodržel svůj podíl dohody a několik dní poté se vzdal úřadům.

La Catedral: Luxusní vězení na vrcholu světa

Dne 19. června byl drogový magnát převezen vrtulníkem na vrchol hory, který si strategicky vybral pro umístění svého vězení. Na první pohled se může zdát jako obyčejné vězení, ale za betonovými zdmi a ostnatými dráty byl skrytý palác neuvěřitelného luxusu. Komplex La Catedral byl vybaven vším, co by si drogový boss mohl přát: saunou, vířivkou, bazénem s vodopádem, sportovními zařízeními, diskotékou a mnohem více. Krásné ženy také samozřejmě nechyběli.

Zatímco většina vězňů po celém světě snídá instantní kaši a může tak maximálně využívat služeb posilovny, Escobar hostil kolumbijský národní fotbalový tým na svém hřišti a dopřával si luxusní jídla.

Útěk a Escobarova smrt

Jak už to ale bývá, vše dobré jednou končí. Po masakru několika členů kartelu uvnitř La Catedral se kolumbijská vláda rozhodla ukončit tento cirkus. Avšak když armádní jednotky dorazily na místo, Escobar už byl dávno pryč. Jeho útěk byl výsměchem spravedlnosti a symbolem jeho nekonečného pohrdání zákony. Pablo Escobar byl zabit o rok později při přestřelce.

Dnes je La Catedral klášterem, kde mniši meditují a přemýšlejí o životě. Stalo se z něj místo klidu a reflexe. Ačkoli je těžké si představit, že místo takového násilí a chaosu se stalo svatyní klidu, La Catedral je dokonalým příkladem toho, jak se může temná minulost přeměnit v pozitivní přítomnost.

Medellín je dnes městem plným umění a kultury. Ačkoli stopy Pablo Escobara stále přetrvávají, město je odhodláno se z této minulosti poučit a pracovat na lepší budoucnosti. La Catedral je symbolem tohoto přeměnného procesu. Od vězení drogového barona ke klidnému klášteru na vrcholu hory.

Zdroje: www.amusingplanet.com, www.historydefined.net, airshipdaily.com