Do Kyrgyzstánu obvykle vyrážejí milovníci dlouhých a dobrodružných treků, pro které vysněná dovolená představuje hlavně horskou turistiku. Není divu, vždyť více než 90 procent tamního území se nachází v nadmořské výšce přesahující 1500 m. n. m.! Jet do Kyrgyzstánu tedy znamená vydat se do panenské, ale drsné přírody.

Čtěte také

Hlavní město Thajska je pro Evropana až neuvěřitelně obrovské, barevné, rozmanité a živé

Čtěte také

Bangkok: Barevné a rozmanité město

A zároveň tak trochu do minulosti – Kyrgyzstán je totiž extrémně chudou zemí, kde většinu obyvatel tvoří kočovní pastevci. A právě ty turisté při poutích po velehorách potkávají nejčastěji, masová turistika se totiž zemi vyhýbá. „Domorodci" si návštěvníků váží a dávají to náležitě najevo. Rádi je zvou do svých jurt a nabízejí nocleh či pohoštění (většinou variace skopového či exotický kumys – kvašené kobylí mléko).

Nejvyšší horou Kyrgyzstánu je Pik Pobedy (jinak též Džengiš Čokusu) s téměř sedmi a půl tisíci metry. I tenhle „macek" je ale zdolatelný bez horolezeckého vybavení. Kyrgyzské sedmitisícovky jsou totiž obecně považovány za „nejlehčí na Zemi".

Čtěte také

Soutěž o nejkrásnějšího muže po africku. Tancují sedm dní a zdobí se od hlavy až k patě

Čtěte také

Muž roku v Africe: Tancují sedm dní

Hory však nejsou jediným přírodním lákadlem, turisté směřují i k oblíbeným vodním plochám. Jednou z nich je 180 km dlouhé vysokohorské jezero Issykkul, kde najdete nádherné písečné pláže obklopené horskými velikány. Issykkul mimochodem patří k největším horským jezerům na světě. Úchvatný je i pohled na Sary Čelek (Žluté jezero). Atmosféra tohoto místa, vsazeného mezi horské masivy, asi nejvíce připomíná švýcarské scenérie.