Historie českého jazyka
Český jazyk má bohatou historii, která sahá až do středověku. V průběhu staletí byl ovlivňován různými událostmi a kulturními vlivy, což se promítá i do slovní zásoby. Některá slova pocházejí z latiny, němčiny a dalších jazyků, které ovlivňovaly český jazyk v různých obdobích.
Příklady germanismů v češtině
V minulém století byla slova často přejímána z německého jazyka, hovoříme o tzv. germanismech. Některá se užívají dodnes a ještě se najdou lidé, kteří občas taková slova použijí v běžné mluvě nebo je nalezneme i v lidových příslovích. Jedno takové známe všichni: "Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí". Apatyka neboli také apotéka označuje lékárnu (z německého slova die Apotheke). Přísloví tak vyjadřuje chybějící bystrost nebo důvtip člověka, kterou jen tak snadno nezíská.
Starší lidé mnohdy užívají slova, jako jsou štempl (der Stempel – razítko), šlendrián (der Schlendrian – lajdáctví), erteple (z rakouského die Erdapfel – brambory) nebo slovní spojení „mít o něčem ánung“, tedy povědomí (die Ahnung). Další slova, která jsou známá a poměrně často používaná, například našimi prarodiči, jsou štokrle (z rakouského das Stockerl – dřevěná stolička), sesle (die Sessel – křeslo), cimra (die Zimmer – pokoj) a mnoho dalších. Pak jsou i slova, která známe. Mezi taková patří deka (die Decke), flek (der Fleck), hic (die Hitze) a jiné.
Novotvary v češtině
Oproti tomu dnes slýcháme především u mladých lidí více používat slova přejatá z angličtiny, kterých je čím dál víc. Starší lidé už by mohli mít problém pochopit, co znamená v hovoru dnešní mládeže takové selfíčko (autoportrét) nebo co znamená například čilovat nebo chillovat (odpočívat).
Odraz národní identity
Jazyk představuje klíčový prvek národní identity. Slavný český spisovatel Bohumil Hrabal měl zvláštní vášeň pro nová slova, která často hledal v hospodách při popíjení piva. Nové slovní poklady pak šikovně integroval do svých literárních děl.
Živý slovník
Slovník je dynamickým útvarem. Stejně jako nová slova vznikají, mnohá starší postupně vymírají, často spolu s generacemi, které je používaly. Tato slova pak zapadají do hlubin historie, a jedinými jejich svědky jsou knihy nebo dokonce staré zvukové filmy.
A jaká zastaralá slova znáte vy? Používáte nějaká? Ať už patříte mezi mladší nebo starší, vyzkoušejte si malý kvíz a odpovězte si, jak dobře znáte česká slova, na která se dnes převážně zapomnělo.
1. Co znamená archaismus škamna?
- a) kamna
- b) nábytek
- c) školní lavice
2. „Kalamajka mik mik mik…“ je začátek jedné z dětských písniček. Co je kalamajka?
- a) český lidový tanec
- b) kominík jménem Kalamajka
- c) píseň
3. V dětských písničkách se zpívá také o primasovi a primasce. Koho označují?
- a) starostu a jeho ženu
- b) kamenáře a jeho ženu
- c) hudebníka a jeho basu
4. Co to je rynek?
- a) radnice
- b) kašna
- c) náměstí
5. Kout pikle znamená…?
- a) Připravovat spiknutí proti někomu.
- b) Připravovat někomu překvapení.
- c) Plánovat s někým budoucnost.
6. Co byl šmírbuch?
- a) kniha na poznámky
- b) pomocná účetní kniha
- c) třídní kniha
7. Když povídáme bonmoty, co říkáme?
- a) historky
- b) vtipy
- c) hlášky
8. Co znamená čamrda?
- a) polévka
- b) kolotoč
- c) knoflík
9. Co je lučba?
- a) léčba
- b) chemie
- c) věda
10. Která spojka znamená anžto?
- a) protože
- b) ale
- c) a proto
Správné odpovědi:
- c) školní lavice
- a) český lidový tanec
- a) starostu a jeho ženu
- c) náměstí
- a) Připravovat spiknutí proti někomu.
- b) pomocná účetní kniha
- b) vtipy
- c) knoflík
- b) chemie
- a) protože
Hodnocení
Máš správně 0-3 otázky: Žádný učený z nebe nespadl, ale ruku na srdce – kvíz nebyl tak náročný, aby se nedal zvládnout lépe. Možná jsi jen více tipoval a méně se soustředil na otázky, a proto ti několik správných odpovědí uteklo. Věříme, že podruhé to bude mnohem lepší!
Odpověděl jsi správně na 4-6 otázek: Nejspíš jsi některá slova slyšel a získal jsi o nich povědomí. Výsledek není nejhorší, ale stále je se co učit. Pokud tě kvíz bavil a chceš si vylepšit výsledek, vyzkoušej si jej ještě jednou.
Pokud jsi správně odpověděl na 7-8 otázek: Velmi pěkný výsledek. Je vidět, že český jazyk ti jde. Rozhodně máš v hlavě spoustu vědomostí. Jen tak dál!
Pokud jsi správně odpověděl na 9-10 otázek: Gratulujeme! Je vidět, že jsi opravdovým jazykovědcem a česká slova ti nejsou cizí, ani ta archaická. Skvělá práce.
Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!
Zdroje: ceskozive.cz, mojecestina.cz, program.rozhlas.cz