Na cestě z Dubrovníku jihovýchodně podél krásného jadranského pobřeží narazíte na jednu z nejneobvyklejších turistických atrakcí Chorvatska: zátoku opuštěných hotelů v Kupari. Toto kdysi světově proslulé letovisko je dnes místem, kde příroda pomalu, ale jistě přebírá kontrolu nad zříceninami.

Československý vklad do turistického ruchu

Kupari bylo první větší turistické středisko v Dubrovnické župě, které začalo vznikat už v roce 1920. Kupari se nachází v těsné blízkosti Dubrovníku, historického klenotu Chorvatska, a přesto zůstává relativně neznámé. Je to skrýš v přírodě, která se stále ještě snaží vypořádat s důsledky balkánské války, která zde zanechala smutnou stopu.

Zdroj: Youtube

První hotel v Kupari - Grandhotel - postavili českoslovenští podnikatelé, kteří si uvědomili obrovský turistický potenciál této oblasti. Hotel Grand měl tehdy vše, co měly nejluxusnější hotely světa, a okolo něj vyrůstal komplex dalších hotelů. Ve své době to bylo místo, které přitahovalo jednu celebritu za druhou. Vzdušná vzdálenost mezi Kupari a Dubrovníkem je pouhých 10 kilometrů.

Od útočiště celebrit k vojenskému letovisku

V komplexu se nacházely také hotely určené pro důstojníky Jugoslávské lidové armády a jejich rodiny, stejně jako pro státní představitele Jugoslávie. Tato exkluzivita dala Kupari přezdívku "Titova Havaj", a to podle tehdejšího prezidenta Josipa Broze Tita, který zde měl svou soukromou vilu.

S příchodem druhé světové války se Kupari stalo vojenským letoviskem. Na vrcholu své slávy ho navštěvovali slavní hosté jako Elizabeth Taylorová a její manžel Richard Burton. Kupari bylo známé pro svůj luxus, který nabízely jeho hotely, především pak hotel Pelegrin, který byl se svými 500 lůžky největším hotelem na Jadranu.

Nicméně s příchodem války na Balkáně v 90. letech se osud Kupari prudce změnil. Celý komplex hotelů byl téměř zcela zničen. Po válce zůstaly hotely opuštěné a jejich stav se postupně zhoršoval.

Filmová sláva opuštěného letoviska

Nyní, více než tři desetiletí po konfliktu, je Kupari turistickou atrakcí pro milovníky objevování opuštěných míst. Zbytky hotelů pomalu pohlcuje divoká příroda. Občas si však toto místo vyhlédnou filmaři. Například v roce 2022 se v hotelu Grand natáčel film o válečné fotografce Lee Millerové, což přilákalo další pozornost k tomuto opuštěnému letovisku.

Kupari je dnes připomínkou chorvatské historie a představuje trpký odkaz na válku, která zemi tak hluboce zasáhla. I přes svůj chátrající stav však místo stále přitahuje turisty, kteří jsou fascinováni jeho tichou krásou a smutným příběhem.

Zdroje: amusingplanet.com, mywanderlust.pl, dailymail.co.uk