Záhadný hlubokomořský nález

Záhadný tvor byl identifikován jako samice kulovníka sagamského (Himantolophus sagamius) – fotbalové ryby, člena řádu mořských ďasů, který je známý svým bizarním vzhledem a jedinečnými loveckými technikami. Tito hlubokomořští obyvatelé obvykle obývají Tichý oceán v hloubkách od 600 až 1 000 metrů, takže jsou pro člověka vzácným a zřídka viditelným jevem.

Zdroj: Youtube

Objev je o to zajímavější, že je to v posledních letech již podruhé, co byla podobná ryba vyplavena na břeh v jižní Kalifornii. Poprvé se tak stalo v květnu 2021, kdy návštěvník státního parku Crystal Cove narazil na pláži na rybu stejného druhu. Znovuobjevení záhadného tvora zanechalo úředníky parku a vědce bezradné.

Ve svém příspěvku na Facebooku vyjádřili představitelé státního parku Crystal Cove svůj údiv a uvedli: "Vidět skutečnou neporušenou mořskou rybu je velmi vzácné a není známo, jak nebo proč se tyto ryby ocitly na břehu. Jejich zuby, podobné špičatým skleněným střepům, jsou průhledné a jejich velká tlama je schopna nasát a spolknout kořist o velikosti vlastního těla."

Podivuhodné vlastnosti mořského ďasa

Tichomořský kulovník sagamský je součástí skupiny čítající přes 300 druhů hlubokomořských ďasů. Obývá mořské hlubiny po celém světě a byl zdokumentován Kalifornskou akademií věd. Zatímco samice mohou dorůstat až do délky 61 centimetrů, samci jsou desetkrát menší. Evoluční vývoj je přivedl k tomu, že se přisávají k samicím a stávají se pro ně trvalým zdrojem spermií. U některých druhů samci dokonce spojí své krevní oběhy se samicemi a postupně s nimi splývají tak, že jim pro reprodukční účely zůstávají pouze varlata.

Jedním z nejcharakterističtějších znaků samic ďasů je dlouhá stopka na hlavě zdobená bioluminiscenčními špičkami. Světélkující návnada slouží k přilákání nic netušící kořisti v černých hlubinách oceánu.

Vzácnost nálezu

Nedávný exemplář, nalezený na pláži Moro, byla středně velká samice, která měřila asi 35 cm. Vzhledem k omezenému počtu setkání s tímto druhem je nález pokladem informací. Pro mořské biology a výzkumníky jde o skvělou příležitost, jak se hlouběji ponořit do poznání života a tajemství hlubokomořských luminátů.

Otázky bez odpovědí

Důvody, proč ryby putují ze svých propastných domovů na sluncem ozářené pláže, zůstávají zatím nepochopitelné. Oceány se svou rozlehlostí skrývají nesčetné množství záhad, které je třeba teprve odhalit. Každé pozorování, každý objev je jen malým okénkem do světa, který čeká pod vlnami, svědectvím o nevídané rozmanitosti, která existuje v neviditelných hlubinách našich mořských rezervací.

Zdroje: dailymail.co.uk, people.com, hindustantimes.com