www.dailymail.co.uk, medium.com, www.quora.com

Kuandinský most

Kuandinský most je dlouhý necelých 600 metrů a široký něco málo přes dva metry. I to ale stačí na to, aby přejezd přes řeku Vitim znamenal doslova adrenalinový zážitek pro všechny, kteří se touto cestou vydají.

Kuandinský most nacházející se v ruském Zakavkazsku nedisponuje zábradlím ani jinými bezpečnostními prvky, které by řidiče během jízdy chránily či zabránily případnému pádu aut do zamrzlé vody.

Rozpadající se kovová konstrukce je jednoduše pokryta starými dřevěnými železničními pražci. Ty se v období, kdy je pokryje led a sníh, což je na Sibiří takřka nepřetržitě, stávají kluzkými a velmi nebezpečnými.

Původní využití Kuandinského mostu v podobě železničního mostu, jež měl být součástí Bajkalsko-amurské magistrály, 4 324 km dlouhé železnice protínající východní Sibiř a ruský Dálný východ, se nekonalo. Most nebyl nikdy oficiálně zpřístupněn. Obyvatelé nedaleké vesnice Kuanda, s přibližně 1 500 obyvateli, ho na základě vlastního uvážení začali používat k překonávání řeky Vitim.

Číhající nebezpečí

Vzhledem k tomu, že most není oficiálně mostem a přejíždějící vozidla nemají povolení k přejezdu, za celá tři desetiletí se na něm nekonaly žádné opravy ani revize. Síla času a vliv povětrnostních podmínek se na kvalitě dřevěných pražců razantně podepsaly.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Pražce se pod tíhou jedoucích aut často lámou a zanechávají díry, které musí řidiči sami ucpávat nebo zakrývat prkny, aby mohli přes most přejet. Sami tak most během svých cest opravují.

Celoročně je Kuandinský most velkou výzvou pro všechny přejíždějící. Děsivým se stává v období zimy. Ne příliš velká šířka, absence zábradlí a kluzký dřevěný povrch často přivádějí řidiče do úzkých.

Související články

Vlivem silného bočního větru mají i ti nejzkušenější řidiči přejíždějící Kuandinský most co dělat, aby je vítr nestrhl do vodního "hrobu". Řidiči se snaží zmenšit odpor tím, že za jízdy nechávají stažená okénka aut.

Navzdory svému nebezpečí je Kuandinský most populární stavbou, která přitahuje odvážlivce z celého regionu. Zvládnout cestu z jedné strany na druhou se považuje za výkon hodný ovací, kterými se řada z těch, jež cestu přes řeku Vitim zvládla, dokonce chlubí na sociálních sítích.

Tímto směrem se také každým rokem vydává celá řada turistů z různých koutů světa, aby Kuandinský most zdolali, dokud ještě stojí na svém místě.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube