10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu. Kryt se nachází v Husově ulici, pod siluetou hradu Špilberk, a dnes se v něm nachází zážitkový hotel a muzeum, které láká zvídavé duše toužící po dobrodružství.

Zdroj: Youtube

Historie krytu 10-Z

Skvost technického myšlení vznikl ve dvou fázích. Nejdříve za nacistické okupace jako obranný kryt proti spojeneckým náletům a později, v roce 1959, byl upraven jako atomový kryt. Jeho stěny byly vybudovány tak, aby odolaly ničivým účinkům zbraní hromadného ničení. Ačkoliv nebylo v době komunismu reálné nebezpečí atomového útoku na Československo, kryt mohl pojmout až 500 klíčových osob kraje a města na dobu tří dnů.

Cesta do temnoty

Dnešní návštěvníci krytu 10-Z nezažijí jen poutavou historickou lekci. Při vstupu do podzemního světa dostanou také mapu, která je provede zákoutími bunkru. Na cestě narazí na QR kódy s videi, která poodkrývají osudy těch, kteří s tímto místem byli nějakým způsobem spojeni.

Kryt také nabízí netradiční výzvu pro odvážlivce. Můžete si jej totiž prohlédnout i za tmy. Uslyšíte jen tiché bzučení dieselového agregátu, prozkoumáte filtrovnu a místní telefonní ústřednu. Pro milovníky historie je tu také speciální expozice – dveře cel smrti z bývalé věznice na Cejlu se vzkazy odsouzených.

Retro ubytování s nádechem socialismu

Pro ty, kteří se odváží v podzemí strávit noc, nabízí kryt 10-Z unikátní ubytovací zážitek. Můžete si vybrat, zda chcete spát v marodce, kanceláři SNB, nebo třeba ve služebně civilní obrany. Prostor je vybaven dobovým nábytkem, postelemi a dokonce i skříněmi "univerzál". A ačkoliv se zde nemůžete spolehnout na svůj mobilní telefon, Wi-Fi signál je silný, takže můžete sdílet své dojmy s vnějším světem.

Pokud plánujete návštěvu, nezapomeňte si vzít teplejší oblečení. Teplota v krytu je stále kolem 14 °C a je zde vysoká vlhkost, podobně jako ve vinném sklepě.

Kryt 10-Z je nejen svědkem doby, kdy strach a napětí dominovaly veřejnému životu, ale také unikátním místem, kde můžete prožít nevšední zážitky. Ať už jste nadšenec do historie, dobrodruh, nebo jen hledáte neobvyklý zážitek, kryt 10-Z vás nezklame. Zažijte atmosféru minulých let, kdy svět stál na pokraji války, a vychutnejte si zároveň komfort dnešní doby.

Zdroje: blesk.cz, atlasobscura.com, kudyznudy.cz